Boyun Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır, Ameliyat Sonrası

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 4 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Boyun Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır, Ameliyat Sonrası
  boyun fıtığı ameliyatı kaç saat sürer, boyun fıtığı ameliyatı ne kadar sürer, boyun fıtığı ameliyatı nerden yapılır, boyun fıtığı ameliyatı süresi, boyun fıtığı ameliyatı fiyatı, boyun fıtığı ameliyatı sonrası kol ağrısı

  İki türlü yaklaşım mevcuttur.
  1-Önden yapılan ameliyat (anterior girişim): Şayet fıtık alt boyun omurlarındaysa uygulanır. Yani 4.boyun omuru ve altındaki fıtıklarda yapılabilir. Genel anestezi altında, boynun ön tarafından yaklaşık 2-3 cm.lik bir cilt kesisi yapılarak omurgalar arasındaki kayan kıkırdak alınır. Ameliyat sonuçları çok başarılıdır. Hastayı narkozun etkisi geçtikten sonra aynı gün hastaneden taburcu edebiliyoruz. 10-15 gün sonra da işinin başına dönebilir.

  2-Arkadan yapılan ameliyat (Posterior girişim): Üst boyun omurlarına önden girilerek ulaşılamaz. Çünkü, önce çene ve yüz yapıları buna engel olur. Üst boyun omurları çenenin ve yüzün arkasında saklıdır. Bu nedenle, üst mesafelere ancak boynun arkasından ulaşılabilmektedir. Arkadan yapılan cerrahi girişimler oldukça zordur. Boyun omurlarının arka kısımlarında bulunan kemik kanatların alınması gerekir. Bu boyun omurilik kanalının arka kısmının tamamen açılması demektir ki, boynun fiziki yapısını oldukça bozmakta ve kişinin ileri ki yaşamında boynu ile ilgili bir takım yapısal bozukluklara neden olabilmektedir.turkeyarena.net Ayrıca boynun arka kısmındaki kasların büyük oranda tahribat görmesine yol açar.

  Bu nedenlerden dolayı, arkadan girişim oldukça zor ve sevimsiz bir işlemdir. Özellikle üst mesafe boyun fıtıklarında ameliyatsız tedavi yöntemlerini ön planda tutuyoruz. Ameliyatı yine son çare olarak düşünüyoruz.
   


Sayfayı Paylaş