Botya - Botia sp.

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  BOTYA - Botia sp.
  Karma akvaryumların gözdesi Botya zamanının çoğunu dipte geçiren bir balıktır. Zaman zaman ani hareketlerle akvaryum içinde yer değiştirirler. Fazla ışıktan hoşlanmayan bu balıklar, havanın kararmasıyla birlikte taban kumunu çılgınca karıştırırlar. Salyangozlardan temizlemek istediğiniz bir akvaryumunuz varsa Botya sizin için uygun bir seçim olacaktır.

  Makrakanta, kelebek, firavun gibi Botya çeşitleri vardır. Bu balıkların çenelerinin yanında gizli bıçakları bulunur. Tehlike anında bunları görünür hale getirirler. Kepçeyle yakalarken ve torbada taşırken bu bıçaklar sorun yaratabilir. Elinize batarsa ağrılı bir kaç saat geçirebilirsiniz.

  İlaç uygulamalarına çok hassas balıklardır. Benzer şekilde tuz ile tedavi bile ölümcül olabilir. Bu nedenle bulundukları akvaryumda beyaz benek tedavisi uygulanacaksa su sıcaklığının yükseltilmesi tercih edilmelidir.

  Büyüdükçe renkleri belirginleşir. 20 cm boylara ulaşabilirler. Kaliteli yemleme ve iyi su şartları renklerini benzersiz kılar.

  Özellikle yavruyken pahalı bir tür olmamakla birlikte erişkin boyda Botya bulmak hayli zordur. Nadir olarak bulunabilen şov boy Botyalarla herkesin sahip olamayacağı bir akvaryum kurulabilir.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  ilginç, küçük bişeye benziyorlar ama
   

Sayfayı Paylaş