Bosna ve Arnavutluk'taki Osmanlı Eserleri Nelerdir?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 10 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Bosna ve Arnavutluk'taki Osmanlı eserleri nelerdir?
   


 2. RüzGaR Super Moderator

  Bosna-Hersek'teki Konyiç Köprüsü
  Bosna'da Osmanlı Mevlevihanesi
  Arnavutluk'daki Osmanlı Anıtları

  OSMANLI İZLERİ
  Meydandaki en eski yapı olan Ethem Bey Camii, beton yapılardan oluşan ve çevresini kuşatan soğuk yüzlü mimarinin arasında bir vaha gibi görünüyor. Tek kubbeli ve tek minareli cami 18. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş. Antik dönemleri çağrıştıran sütunların taşıdığı, kırmızı kiremitli çatının gölgelediği caminin ön avlusu, günün her saati Tiran’ın Müslüman sakinlerini ağırlıyor. Yaşlılar namaz saatlerini, duvarları kalem işi süslemelerle bezenmiş avlunun dingin ortamında bekliyorlar. Caminin sadece cephesi ve girişi değil, iç mekânı ve kubbesi de kalem işi duvar resimleri ve motiflerle süslüdür. Sadece Ethem Bey Camii’nin muhteşem süslemelerini görmek için bile Tiran’da olmaya değer...

  Arnavutluk’da Osmanlı Dönemi’nden kalma çok sayıda cami bulunur. Tabii sadece camiler değil o dönemlerden geriye kalanlar: Binin üzerinde köprü, tekke, han, hamam da bu ülkeye miras kalır.

  Ethem Bey Camii’nin hemen yanı başında yükselen saat kulesinin inşa yılı 1830. Osmanlı’nın batılılaşma dönemine denk düşen bu tarih hem Balkan, hem de Anadolu şehirlerinde saat kulelerinin yapılmaya başlandığı yılları ifade ediyor.

  Yapım yılları birbirine çok yakın olan cami ve saat kulesi, Tiran Meydanı’nda yan yana gelerek aslında bize bir hikâye anlatır: O güne dek namaz vakitleriyle şekillenen günlük yaşam modernleşme ile birlikte artık değişmiş, saatlere göre yeniden şekillenmiştir.
   

Sayfayı Paylaş