Boşanmada Fiili Ayrılık Süresi

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanmada Süre
  Boşanmada Fiili Ayrılık Süresi 3 Yıllık Süre Hakkında

  Fiili ayrılık sebebiyle boşanma davasında gerekli koşullar boşanma nedenlerinden herhangi biriyle açılmış bulunan daha önce açılmış davanın reddine karar verilmesi, bu red kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesidir.

  Davadan feragat halinde kesinleşme feragat tarihinden itibaren başlar. Burada da önemli olan husus ilk davadaki reddin kesinleştiği tarihten itibaren 3 yıllık fiili ayrılık süresi içersinde eşlerin evliliği devam ettirme amacıyla bir araya gelmemeleridir. Eşler çocuklarını görmek için bir araya gelebilirler. Ancak bu bir araya gelmeler az önce de belirttiğim gibi evliliği devam ettirme amacı taşımamalıdır. Aksi takdirde fiili ayrılık nedeniyle açtığınız boşanma davası reddolunacaktır.

  Fiili ayrılık nedeniyle boşanma davalarında sık yapılan bir hatada eşlerin dava sonunda red kararı verilmesiyle 3 yıllık fiili ayrılık süresinin başlamış olduğunu düşünmeleridir. 3 yıl sonra davayı açtıklarında ise önceki redle sonuçlanan davanın kesinleşmediğini öğrenirler ve önceki davayı kesinleştirme çabası içerisine girerek ardından bir 3 sene daha beklerler.
   


Sayfayı Paylaş