Boşanmada Feragat

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Boşanmada Feragat Hakkında Bilgi
  Boşanmadan Feragat, Boşanma davasından feragat, Boşanmadan feragatten sonra yeniden boşanma davası

  Feragat haktan vazgeçmeyi içerir. İradenin açıklandığı anda kesin bir hükmün sonuçlarını kendiliğinden meydana getirir.

  Feragat, davacının tek taraflı irade beyanına dayanan, bu sebeple karşı tarafın veya mahkemenin kabulünü gerektirmeyen, mahkemeye ulaşması ile davayı sonlandıran bir irade beyanıdır.

  Davacının davasından feragat etmesi ile, dava konusu uyuşmazlık sona erer.Yazılı veya tutanağa geçirilmek ve imzalattırılmak suretiyle sözlü olmak üzere iki şekilde yapılır. Yazılı şekilde yapılan feragatin, hüküm doğurabilmesi için , dilekçedeki feragat beyanının duruşma tutanağına geçirilmesine veya davacının kendisine okunarak imza ettirlmesine dahi gerek yoktur.

  Boşanmadan feragatten sonra yeniden boşanma davası

  Soru: Biz 1 yıl önce geçimsizlikten ve eşimin evi terk etmesinden dolayı boşanma davası açtık. İkimiz de birden. Sonra boşanmadan vazgeçerek birleştik. Ama aynı şekilde geçimsizlikler devam etti ben tekrar boşanma davası açmak istiyorum ama duyduğuma göre 5 yıl boyunca tekrar boşanma davası açamazmışım. Bunun hakkında bilgi verir misiniz?

  Cevap: Boşanmadan feragat ettikten sonra tekrar boşanma davası açamayacağınıza dair duyumlarınız doğru değil. Ancak barışmanızla birlikte, ilk boşanma davasında ileri sürdüğünüz boşanma nedenlerinden dolayı, eşinizi affetmiş sayılır ve aynı nedenleri tekrar ileri süremezsiniz. MK 134. maddesi “Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten itibaren üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun müşterek hayat yeniden kurulamamışsa eşlerden birinin talebi üzerine boşanmaya karar verilir” demektedir. Davanız feragat nedeniyle reddedildiğinden ve temyiz aşamasına gitmeden kesinleştiğinden bu madde hükmü aslında sizin için de geçerlidir. Ancak başka nedenlere dayanarak dava açmanızda bir sakınca yok. Şiddetli geçimsizlik genel boşanma nedenidir. Bir araya gelmenize rağmen geçimsizliğiniz devam ettiğine ve evlilik birliği temelinden sarsıldığına göre önceki nedenlere bağlı kalmadan, başka bir deyişle ilk mahkemede ileri sürdüğünüz nedenleri ileri sürmeden boşanma davası açabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş