Boşanma Davasında Nafaka Ne Zaman Bağlanır

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Boşanma Davalarında Nafaka Ne Zaman Bağlanır

  Türk Medeni Kanunu'na göre boşanma sonrası ekonomik olarak zor duruma düşecek olan eş şayet boşanmada kusurlu değilse geçimini devam ettirebilmek için diğer eşten mali gücü oranında nafaka isteyebilir. Bu durum Medeni kanunumuzda açıkca belirtilmiştir.

  Açılan boşanma davalarında nafakanın bağlanma zamanı nafakanın türüne göre değişkenlik gösterir. İki türlü nafaka vardır birincisi:

  Tedbir nafakasıdır ve davanın birinci gününden itibaren başvuru olduktan sonra alınır. Tedbir nafakası dava boyunca devam eder.

  Nafakanın diğeri ise davanın bitiminden donra bağlanmaktadır. Çocukların velayet hakkını ve de boşanma ila mevcut ve beklenen çıkarlarınızın zarar görüldüğünden iddia ile maddi olarak da tazminat talep edilebilir. Boşanma kararının alınması netleştikten sonra da devam edilmek üzere çocuk için iştirak, kendiniz için de yoksulluk nafakası başvurularında dava bitimine kadar bulunma şansına sahipsiniz. Hakaret etme, küçük düşürme, zina olayları lekeleyici durumların ise manevi tazminat söz konusu olur.

  Nafakanın miktarını belirleyen çocuğun ihtiyaçlarıdır. Evlilikteki standartlar ve de gelir durumu nafakayı etkileyen önemli durumlardır. Tazminat talep ediyorsanız karşı taraftan kusursuz veya da daha az kusurlu olmanız önemlidir.
   


Sayfayı Paylaş