Boşanma davasında iki taraftan biri boşanmak istemezse

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 6 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Boşanma Davasında Bir Taraf Boşanmak İstemezse ne olur
  Eşlerden biri boşanmak istemiyorsa dava nasıl ilerler bu durumda ne olur tüm merak edilenler;

  Eşlerden biri boşanmak istemiyorsa bunun çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplerden bazıları, dava için yeterli bir parası olmayabilir veya karşı tarafa bir bedel ödetmek istiyor olabilir. Alacaklarını alma yolunda bunu bir araç gibi görebilir. Fakat, hukuk da bir bilim olduğu için, hakim önündeki bir boşanma davası dosyası tamamlandığı zaman zaten kararını verecektir. Yani taraflar davanın süresini etkileyemezler. Taraflar, belge eksikliği ya da önemli olan yeni bir konu ortaya atarak bir – iki celse uzatabilir davayı fakat hakim için bu dava bir dosyadır ve çok da uzatma şansı yoktur.

  Çünkü, tarafların aile nüfus tablosu, şahitlerin beyanları, gerekli evraklar gelip dosya tamamlandığında hakim kararını vermek durumunda kalır.İki tarafında davanın uzamasında bir etkisi yoktur. Tarafların çabalarıyla bir dava uzamaz.

  Kısaca Boşanmanın şartları gerçekleşmişse boşanma oluyor. Süreç davacının mahkemeye başvurmasıyla başlar. Bütün Deliller tartışılır. Hasıl olan kanaate göre hüküm kurulur ve karar verilir. Çiftlerden birinin Evi terk etmesini gerektirecek bir durum olmadan açılmış boşanma davası, şiddet vs) evi terk eden taraf kusurludur. Bu gibi durumlarda Hakim bütün kanıtların ve tanık ifadelerinin ışığında durumu değerlendirecek ve ona göre bir karar verecektir.
   


Sayfayı Paylaş