Bora Gözen Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 25 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Bora Gözen Biyografisi

  Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi'nin kurucularından ve önderlerindendir. 21 şubat 1973 yılında, 8 arkadaşı ile birlikte mit ve mossad operasyonu ile filistinde bir gece katledilmiştir. annesi 10 sene sonra oglunun öldügünü öğrenmiştir. Ayrıca işçi partisinin adına açtığı parti okulları vardır.

  Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi (kısaca TİİKP), Aydınlık çevresinin kurduğu partilerden biri. 21 Mayıs 1969 tarihinde kurulan partinin genel başkanı Doğu Perinçek'ti. TİİKP'nin ilk Merkez Komitesi şöyledir: Doğu Perinçek, Vecdi Özgüner, Hasan Yalçın, Ömer Özerturgut, Gün Zileli, Mehmet Altun ve Oral Çalışlar. Merkez Komitesi Yedek Üyeler ise Bora Gözen, Ferit İlsever, Halil Berktay ve İbrahim Kaypakkaya'dır.

  Bora Gözen arkadaşlarıyla birlikte israil'in nahr el bared kampı'nda katledilmesi Aydınlık gazetesinde şöyle anlatıldı:

  "israil saldırganları, lübnan'daki filistin kurtuluş örgütü'ne karşı 21 şubat 1973 günü düzenledikleri saldırı trablus yakınlarındaki nahr el bared (soğuk nehir) ile beddavi mahallelerine yönelmişti. bu mahalleler, filistinli mültecilerin yoğun olarak bulundukları yerlerdi. israilli komandolar gemilerle yaklaştıkları lübnan kıyılarından helikopterle karaya çıktılar. saldırıda ilk hayatını kaybeden nöbetçi ali kiraz oldu. bora gözen mermileri bitince süngülenerek şehit edildi. kerim, cafer, gürol, şükrü, ahmet ve yücel silahsızdılar. silahları bir gün önce toplanmıştı. kapılarının önünde yalnızca mc tipi bir makineli tüfek duruyordu. ancak israil komandolarının yoğun ateşi altında onu da kullanamadılar, üstlerine atılan el bombalarıyla öldürüldüler. faik bulut esir olarak israil'e götürüldü, 7,5 yıl hapiste kaldı. bu baskından yalnızca ali ergun ve hüseyin tüysüz yaralı olarak kurtuldular."
   


Sayfayı Paylaş