Bond un yeni gözdesi

Konusu 'Ford' forumundadır ve OrKuN tarafından 25 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  En küçük modeli Ka'yı Ford, 12 yıl sonra yeniledi. Yeni Ka daha kompakt hale gelirken, büyük otomobiller gibi gidiyor. İngiliz ajanı James Bond da son filminde bu otomobili kullanıyor.Avrupa'nın en uzun süredir üretimde olan otomobili, dinç bir emekli. Yaklaşık 12 yıldır Ford Ka, kadınların dünyasını fetheden milyoner (1.4 milyon adet satıldı) bir otomobil.

  [​IMG]

  Bu haliyle Ka, kendisini "kadınların kahramanı" veya "kuaför otomobili" olarak gören şovenistlere de hoş bir cevap vermiş oldu. Neticede Ka, hem uzun süredir genç bir klasik haline geldi, hem de Ford filosunun sadakat rekorunu kırdı. Yani marka içinde marka haline geldi. Evet, O'nun adı sadece Ka, Ford Ka değil. Bu tür orijinallikleri korumak, hayatta tutmak gerekiyor ve Ford da işte bunu yapıyor.

  Yeni Ka'nın prömiyeri, gizli bir görevde yapılacak: Otomobil, 7 Kasım 2008 tarihinde yeni Bond Filmi "Quantum of Solace"de boy gösterecek. Bayilere çıkışı ise 14 Şubat 2009 tarihinde başlayacak.
  Köşeli hatlara sahip ilk Ka ile karşılaştırıldığında yeni otomobil, yumuşak ve neredeyse barışsever çizgiler taşıyor. Tamam, yeni hatları eskisi kadar sıra dışı değil ama herkesin sevgilisi Fiat 500'ün çekiciliğine de sahip değil. Ford Ka ve Fiat 500, Polonya'da aynı tesiste (Tichy Fabrikası) üretilecek. Aslında kardeşi kadar sevimli, palyaço yüzlü ve pörtlek gözlü olması pek de iyi olmazdı. Neticede bir kültü makyajlayamazsınız.

  Ka II’nin amacı komik olmak değil, iyi olmak. 3.62 m'lik boyuyla çok daha olgun ve ciddi bir görünüm sergiliyor. Ayrıca hem modern hem de dikkat çekici renk seçenekleriyle modaya uygun bir otomobil. Ancak artık kesinlikle ilk kuşak kadar devrimci değil. Gövdeyi sarmalayan ve bebek bezi gibi görünen gri renkli tamponlar artık yok. Bunun yerine karşımızda, küçültülmüş bir Fiesta'yı da hatırlatan ciddi bir otomobil var.
  Otomobilin ne kadar ciddi olduğunu, Proje Yöneticisi Matthias Tonn anlatıyor: "Parayı otomobilin nerelerine yatıracağımızı çok iyi düşünmek zorundaydık. 9 bin 750 Euro'luk bir baz fiyat, her talebin karşılanabilmesine izin vermez." Bu nedenle iç mekandaki sert plastik aksam kabul edilebilir veya en azından aracın tarzına uygun bir tercih oluyor. Ancak direksiyon, orta konsol ve kapılardaki farklı renkli dekoratif yüzeylerde 4 kat boya kullanılmış.

  Yükseklik ayarlı emniyet kemerlerinden vazgeçilmesi ise kötü bir tercih olmuş. Bagaj kapağında bir düğme bulunmaması ise aptalca. İtalyan kardeşinin aksine Ka'da 4 yerine sadece 2 havayastığı standart olacak. CD'li radyo ise iki kardeşte de yok.

  Kısa boylu Ka yolda sakin ilerliyor, fazla sarsılmıyor

  ABS tüm modellerde standart, ESP ise opsiyonel olacak. Fiat'ın daha az önem verdiği bazı özellikleri ise Ka, standart olarak sunmayı tercih etmiş: Ön koltukların çok iyi şekillendirilmiş olması, etkili gürültü izolasyonu ve özellikle de elden geçirilen süspansiyon. Ön süspansiyonda burulma direnci, platformunu paylaştığı Fiat Panda'ya göre yüzde 20, arkada ise yüzde 70 oranında arttırılmış. Bu sayede amortisörlere daha fazla konfor sağlama görevi verilebilmiş, aşırı bir sertlik sunmaları ve karoserin can sıkıcı salınımlara düşmesi engellenmiş. Tonn'a göre bu seçim, Ford DNA'lan taşıyor.

  Ford DNA'sınm ne anlama geldiğini görebilmek için direksiyona geçip yola çıkıyoruz. Bir şey hemen fark ediliyor: Ka, sakin, hatta dikkat çekecek kadar sakin bir sürüş sunuyor. Düz zeminde bunun böyle olması normal. Ancak virajlı ve bozuk zeminli yollarda bile aynı rahatlığı koruyor.
  Pardon Fiat, ama bu otomobilin sürüş özellikleri 500'den bir kademe daha elit görünüyor. Bu ince ayar İtalyan kardeşinin de çok işine yarayabilirmiş. Direksiyon sistemi de ataklık ve sürüş keyfine büyük bir katkı sağlıyor. Direksiyon iki kardeşte de elektrikli ancak Fiat'ın direksiyonu çok sentetik ve uyumsuz çalışıyor.

  Ka'da ise direksiyonun elektrikli olduğuna inanmak çok zor. Çünkü komutlara çok canlı ve direkt tepkiler veriyor. Bu nedenle insan, aslında hidrolik olduğuna inanmak istiyor. Bu başarının ardındaki şeyse, doğru programlama. Tüm bu farklılıklar dikkate alındığında insan, ilk direkt karşılaştırmayı büyük bir heyecanla bekliyor.

  Motor cephesinde büyük bir sürpriz yok. Ka'nın her iki motoru da 500'den tanıdık. Ford'un pazarlama bölümüne göre müşterilerin yüzde 90'ı, 69 HP'lik benzinli motoru tercih edecek. Bu tahminin doğru çıkma olasılığı çok yüksek, çünkü bu motor kesinlikle yeterli: Yeterince atak, fazla gürültülü değil ve 5.1 lt/100 km'lik fabrika verisi tüketim değeri de makul. Kalan yüzde 10'luk kitle ise, 100 km'de 4.2 lt ile yetindiği açıklanan 75 HP'lik dizel motoru tercih edecek.

  Dizel motorlu versiyonların fiyatları, benzinli kardeşlerine göre 2 bin Euro civarında daha yüksek olacak. Sadece bu fiyat farkı bile dizelin daha az satacağını öngörmek için yeterli. Fabrikadan yapılan açıklamaya göre Abarttı benzeri hızlı bir versiyonun üretilmesi henüz plan dahilinde değil.

  Teknik Veriler:
  Önde enlemesine yerleştirilmiş sıralı 4 silindirli motor; silindir başına 2 supap; üstten tek eksantrik;
  • Motor hacmi: 1242 cc
  • Maksimum güç: 69 HP-5500 d/d
  • Maksimum tork: 102 Nm-3000 d/d
  • Şanzıman: 5 ileri vitesli manuel şanzıman
  • Lastikler: 175/65 R14
  • Boyutlar (u/g/y): 3620/1894/1506 mm
  • Dingil mesafesi: 2300 mm
  • Yakıt deposu: 35 lt
  • Tüketim: 5.1 lt/100 km
  • 0-100 km/s: 13.1 sn
  • Maksimum hız: 159 km/s
  • Bagaj hacmi: 224-710 lt
  • Yükleme kapasitesi: 380 kg
  Hoşumuza gitti: Ayarlar çok iyi: Konforlu, güvenli, atak. Ford bu işi biliyor. Bravo!

  Eksik bulduk: Bagaj açma düğmesi: Bagajdan hızlı bir şekilde bir şey almak imkansız. Yanlış noktadan tasarruf edilmiş. Bu hata ilk kuşakta da vardı. Değiştirin artık!

  Süpriz oldu: Özgünleştirme imkanları: Fiat 500'deki gibi Ford, Ka'da da bol seçeneklerden oluşan özgünleştirme imkanı sunuyor. Otomobilde ağırbaşlılığın mucidi olan bir marka için cesur bir karar. Acaba başarılı olabilecek mi?

  İlk İzlenimler: Ka için Ford, 500 için Fiat'ın ayırdığından bir yıl daha fazla zaman ayırdı Bunun etkilerini hissetmek mümkün. Özellikle direksiyon ve süspansiyondaki ince işçilik ve ayarlar hemen fark ediliyor. Gerisi ise kişisel beğeni meselesi..

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  18.11.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş