Boğa Dikeni Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Boğa Dikeni ve Faydaları

  Diğer İsimleri: Şeker dikeni, Deve elması, İbrahim dikeni, Tengel dikeni, Eryngium campestre, Umbelliferae

  Boğa Dikeni: Maydanozgiller (Apiaceae) familyasındandır. Yaklaşık 50-60 cm boylarında, yeşilimsi boz gövdeli dip yaprakları üç parçalı, çok dikenli ve kısa saplı bir bitkidir. Hazirandan eylüle dek çiçek açar. Çiçekleri; beyazımsı, mavimsi veya yeşil renklerdedir. Kalın ve kahverengi kökleri bir hayli derinlere kadar iner. Anadolu’da kıyı kesimler başta olmak üzere, kireçsiz topraklarda, güneşli yerlerde, yol kenarlarında ve tarlalarda bol bol yetişir.
  İçeriğinde amber kokusunda yağ, glikozidler, saponinler, organik asidler, tanenler, acı maddeler, alkaloid eserleri, vitamin C, provitamin A, sodyum ve potasyumtuzları, madaus vardır.

  Boğa Dikeninin Faydaları: Karın bölgesinde su toplanması, üremi, nefrit sancıları, idrar sistemi rahatsızlıklarında kullanılır. Sinir spazmına, sinirlerin çekilip büzülmesine karşı çok iyidir. Yaprağı ve kökü beraber kaynatılıp içilirse meme felcini önler. Kas tutulmalarında ve kramplarda, kramp çözücü olarak kullanılır. Boğa dikeni, afrodizyak ve iştah arttırıcı özellikleri nedeniyle korumaya alınmış tıbbi bir bitkidir. Halk ilacı kaynaklı olduğundan 19. yüzyıl hekimleri onu balgam söktürücü, uyarıcı veya idrar söktürücü olarak reçete ederlerdi. Kronik larenjit ve bronşit, sıvı toplanması, taşlar, cinsel ve idrar yolları organlarının iltihapları ve cinsel güçsüzlük için de ilaç olarak uygulanır.


  Boğa Dikeni Nasıl Kullanılır? 2 çorba kaşığı kök veya sap 0,5 litre suda 5 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden önce içilir.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş