Bodrum Trekking (Yürüyüş)

Konusu 'Bodrum' forumundadır ve GamZe tarafından 17 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Bodrum Trekking (Yürüyüş)
  Dağlarında dört mevsim çiçeklerin hiç solmadığı, dört başı bayındır bir dinlence beldesi Gündoğan; “Günün doğduğu yer” anlamına geliyor eski adı Farilya! Denize, doğaya tutkun yöre halkı ile süngerinden mandalinine, zeytininden sıkma zeytinyağına Bodrum'un özelliklerini içinde toplamış.
  Yalıkavak-Göltürkbükü arasında arasında yer alan Gündoğan'a Torba'dan da ulaşabileceksiniz. Yamaçlarındaki doyumsuz çamlıkların arasından, zeytinin her yeşilini sunan ağaçlık beldede kıyıya doğru uzanan mandalina bahçelerine ulaşın, geniş ve ince kumlu yalısında güneşlenip denize gireceksiniz.

  Doğada gizlenen tarihini, Peynir Çiçeği Mağarası Kalkolitik Çağ örenini görüp, güneşin batısını Apostol Adası'ndan izleyeceksiniz. Elli İki Merdiven Kilisesi uzun zaman iz bırakacak belleğinizde.

  Tarih ve doğaya meraklıysanız eğer, en az yarım gününüzü ayıracağınız harika bir gezi şansınız var bu beldede. Köyün iskelesinden anlaşacağınız bir balıkçı teknesi ile 15 20 dakikalık nefis bir yolculuk ile ulaşırsınız Küçük Tavşan ( Apostol ) adasına. Tekne yolculuğu boyunca da, doğanın denizle dansını, enteresan kaya oluşumlarını ilgiyle izlersiniz.

  Yemyeşil bir ada beklemektedir sizi. Sivri kayaların oluşturduğu tekne yanaşma yerinden sonra hemen ok izlerini takip ederek tırmanmaya başlarsınız. Bu aynı zamanda iyi bir trekking parkurudur da. Güneşin çok dik gelmediği saatleri salık veririz bu yolculukta.

  Tırmanış sırasında rastlayacağınız olağanüstü güzellikteki doğa görüntüleri, zeytin ağaçları, renk renk çiçekler, böcekler, arada sırada arkanızı döndüğünüzde, zeytin ağaçlarının arasından gözüken masmavi deniz görüntüsü sizi coşturmaya yetecektir. 30 35 dakika süren, biraz yorucu ama bir o kadar da zevkli yürüyüşten sonra vardığınız tepede karşınıza çıkan ve büyük oranda sağlam kalmış üç nefli kilise binası sizi şaşırtacaktır.

  Yamaçlarındaki çam ormanları sayesinde bambaşka bir iklim sunar ziyaretçilerine. Kıyısında bir çok pansiyon, motel, cafe, restoran bulunur. Trekking meraklıları için uygun yürüyüş parkurlarına sahiptir.turkeyarena.com
  Peynir Çiçeği Mağrası Kalkolitik Çağ’dan günümüze kalmış izlerle dolu görülecek yerlerdendir.

  Bodrum Havlu’nun karşısından girilen sapak sizi bu mağraya götürecek yolun başlangıcıdır.

  Küçük Tavşan (Apostol) adası ise Erken Hıristiyan eserlerinden olan bir Bizans Kilisesi’ne sahiptir. Kilisenin tarihçesi duvar resimlerinden yola çıkılarak 6.-12. yüzyıl arasında değişik dönemlerle tarihlenmiştir.

  Burada ayrıca bir sarnıç ve rahiplere ait olduğu sanılan yapı kalıntıları da vardır.

  Yaz boyunca otogaradan Gündoğan dolmuşları 25 dakikada bir kalkar. Bodrum Gündoğan arası yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş