Bodrum Mozolesi

Konusu 'Bodrum' forumundadır ve GamZe tarafından 18 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Bodrum Mozolesi
  Antik dünyanın bilinen 7 harikasından biri olan Mavsoleion antik adı Halikarnassos olan Bodrum Ilçesi'nde bulunmaktadir. M.Ö. 350 tarihinde eskiden de mezarlik olarak kullanılan bir alanda Karyalı Pers Satrabi Mavsolos tarafından inşaatına başlanmış, ölümü üzerine kız kardeşı ve ayni zamanda karısı olan Artemisia tarafından bitirilmiştir.

  [​IMG]

  Anıt 105 mt. X 242 mt. boyutundaki bir teras üzerine yapılmıştır. Antik çağda yaşamış olan yazarlar bu anıtın mimarının Pytheos olduğunu yazarlar. Ayrıca bu görkemli anıtı süsleyen kabartmaların da o dönemde yaşamış olan en ünlü heykeltraşlardan Leokhares, Bryakuis, Skopas ve Timotheos tarafından yapıldığı gene antik yazarlardan öğrenilmektedir.

  Anıtın temelleri yerli kayaya oyularak oluşturulan yaklaşık 5 mt. derinlikteki bir çukur içine açılmıştır. Antik kaynaklara göre tepedeki basamaklı çatısı ile birlikte yaklaşik 50 mt. yüksekliğinde olan anıtın yukari kısmında dört yanı çevreleyen 36 sütundan (9x11) oluşmuş bir sütun sırası bulunmaktaydi.

  Tepede 24 basamaklı bir çatı en üstte de 4 atlı 1 araba ve arabanın içinde de Mavsolos ve Artemisia'nin heykelleri yer almaktaydi.

  Çatının en alt basamağı üzerinde koruyucu aslan heykelleri bulundugu belirtilmektedir. Sütunlar arasında heykeller bulunan sütun sırasının altında yapının gövdesi üzerine de ünlü Amazon Frizi yerleştirilmişti. anıtın tamami yeşil taş bloklarla inşa edilmiş diş yüzü beyaz mermer ve mavimsi kireç taşiyla kaplanmıstir.

  Uzun yıllar doğa ve insan tahribatına karşı ayakta duran mezar anıtı M.S. 1304 yılında tüm Bati Anadolu'yu sarsan depremle yıkılmıştır. 1846'da Lord Stratford'un ve 1857-1862 yılları arasında Newton'un sürdürdüğü kazılarda ortaya çikan eserlerle 19. yüzyil baslarında St. Jean Sövalyeleri'nin kaleyi yaparken duvarda kullandiği eserler Newton tarafından Ingiltere'deki British Museum'e götürülmüştür.

  Frizinden iki orjinal parçada Mavsoleion anıtı alanındaki müzede bulunmaktadir. 1966-1972 yılları arasında Danimarka Aarhus Üniversitesinden Prof. Dr. Kristian Jeppesen başkanlığındaki Danimarkali kazı kurulu burada bilimsel arkeolojik kazıları sürdürmüş ve şimdi elimizde olan değerli Arkeolojik bilgileri oluşturmuştur. Yine Prof. Dr. Kristian Jeppesen'in bilimsel ve maddi katkılarıyla bu alanda küçük bir müze yapısı oluşturulmuş ve 1982 yılında ziyarete açilmiştir.turkeyarena.com

  Müzenin kapalı bölümünde Mavsoleion'a ilişkin tüm ayrıntılı bilgilerin Mavsoleion'un tarihinin aşamalarına ve günümüzde yapılan arkeolojik araştirmaların evrelerini ve buluntularını izlemek olasıdir. Yarı açik kısımda halen British Museum'da bulunan friz kabartmalarınin alçı kopyalarını görmek mümkün olmaktadir.

  Ayrıca bu bölümde bir kisim mimari ayrıntılar da buluntular ışıgında sergilenmeye çalışılmıştir. Müze yapısında önümüzdeki yıllarda bir revizyon ve sergilemede yeniden düzenleme çalışmaları planlanmaktadir. Bu çalışmalar sonucunda orijinali British Museum'da bulunan tüm yontularin 1/1 kopyalari müzede sergilenebilecektir.

  AÇILIŞ SAATI : Her Gün 09:00 am 12:00 am / 02:00 pm and 07:00 pm | Pazartesi günleri Kapalı

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş