Bodrum Gezilecek Yerler

Konusu 'Bodrum' forumundadır ve GamZe tarafından 1 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Bodrum Gezilecek Yerler
  Bodrum Kalesi
  Bodrum’u Bodrum yapan bir çok özelliklerden bir tanesi de, her yerden görülen kalesidir. Surların heybetli duruşlarının haricinde içini gezme fırsatını da kaçırmayın!

  Bodrum Kalesi, 15 yüzyıldan bu ana dimdik ayakta kalan yapılan bir tanesidir. Yıllara, farklı kültürlere, savaşlara tanıklık etmesi duruşuna ayrı bir özellik katmaktadır. St. Jean şövalyeleri tarafından yaptırılan kale, içi içe 3 surdan ve 5 kuleden oluşuyor. Şövalyeler zamanında içinde bulunan kilse 1525 yılında camiye çevrilmiş, 1895 yılında ise içine bir hamam eklenerek bugünkü halini alıyor.
  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

  Gümbet: Bodrum'un 3 km. batısında yer alan Gümbet, sığ bir denize sahip. Kumsalı, sörf sporu için son derece elverişli. Gümbet, Bodrum'a yakınlığı nedeniyle turistlerin denize girmek için tercih ettiği en popüler yerlerden. Bu nedenle de bir hayli kalabalık. Eğer kafa dinlemek için sakin bir yer arıyorsanız, Gümbet yerine daha sakin olan diğer koyları tercih etmelisiniz. Ayrıca denizinin sığlığı nedeniyle de özellikle çocuklar ve jet ski, hamburger, banana, su kayağı gibi su sporlarıyla ilgilenenler için uygun. Özellikle gençlerin tercih ettiği Gümbet'te, konaklama olanakları, kamp sahaları, bar ve cafeleri ile günün 24 saati canlı ve hareketli. Gümbet'te Saldır Şah Mevkii diye bilinen tepede, Halikarnas Balıkçısı adı ile tanıdığımız Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın (1890 - 1973) mezarı bulunuyor. Ayrıca yine bu tepede, mevkiiye adını veren Saldır Şah yatırı yer alıyor. İnanışa göre gerçek adı bilinmeyen bu kahraman, savaş sırasında kafası kopmasına rağmen, elinde süngüsü ile savaşmaya devam etmiş; başının ve gövdesinin düştüğü yerlere ayrı ayrı mezarlar yapılmış. Bu türbe dini günlerde ziyaret edilen bir anıt mezar halini almış.
  [​IMG]
   
 3. GamZe Moderator

  Türkbükü
  Eskiden iki ayrı köyken bugün birleşmiş durumda olan Gölköy ve Türkbükü sahil boyunca pekçok bar, restoran ve kulüb yer alıyor.Gün batımı ve dolunay manzarasıda görülmesi gerekli güzelliklereden.
  [​IMG]

  Salmakis (Bardakçı) Koyu
  Tanrıların mesajlarını ulaştırma yetkisine sahip olan Hermes ile, aşk tanrıçası Afrodit’in oğlu olan Hermaphroditos, bugün çift cinsiyetin adı olarak, tarihten tıp diline geçmiştir. Kusursuz güzelliği ile ün salmış Hermaphroditos gölde su ile oynaşırken, su perisi Salmakis, ona vurulur. Aşkına cevap alamayan Salmakis, bütün tanrılara yakararak, ikisini bir beden yapmalarını ister, tanrılar bu isteği kabul ederek, Salmakis ve Hermaphroditosu tek vücut haline getirir ve çift cinsiyetin öyküsü de böylece vücut bulur. Bardakçı, adını Bodrum halkının 1970’lere kadar içme suyunu aldıkları pınardan almıştır.turkeyarena.com Yöre dilinde ‘bardak’ adı verilen bu testilerle su Bodrum’a taşınmıştır. Çevresinde, birçok dinlenme tesisi olan Bardakçı Koyu’nun plajı kumludur.
  [​IMG]
   
 4. GamZe Moderator

  Bitez
  Bodrum’a 8 km uzaklıkta olan Bitez’e minibüsle 15 dakikada, dilerseniz kestirme bir rotayı izleyerek, bir saatlik çok hoş bir yürüyüşle de ulaşabilirsiniz. Doğanın, mavi ve yeşil bir cümbüş hali de, alabildiğine coştuğu; bütün Türkiye’nin çok iyi bildiği, kültürümüze mal olmuş “Çökertme” türküsüne konu olmuş bu belde, sizi hemen güleryüzle karşılayacaktır. Türküdeki trajik aşkın hüznü, artık yerini neşe ve dinginliğe bırakmıştır. Akdeniz insanının sıcaklığı ve misafirperverliğine, olağanüstü bir doğa ve deniz ekleyin.turkeyarena.com İşte Türkiye’nin en güzel tatil yörelerinden biriyle karşı karşıyasınız: Bitez’le! Bir tatilden beklediğiniz her şeyi bulacaksınız Bitez’de. Konaklama için ailelerin işlettiği küçük pansiyonlardan, birinci sınıf otelere kadar çok çeşitli seçenekler söz konusu.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş