Böbrek Taşı Tedavisi Yöntemleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Böbrek Taşı Tedavisi
  Böbrek taşı şikayeti olan hastalara öncelik olarak ilaç tedavisi uygulanır. Böbrek kumu dediğimiz çok küçük taşlarda hasta bol bol su içmeli ve hafif egzersizler ile bol bol hareketli kalmalıdır. Hareketsiz yaşam tarzı böbrek taşı hastalığının baş sebeplerinden biridir. Hareketsiz yaşam böbrek taşı oluşumuna neden olabiliyorken, hareketli yaşam yani düzenli spor yapmak ise böbrek taşı hastalığına tedavi olabilmektedir.

  Büyük olan böbrek taşlarında genelde üreteroskopi denilen lazer ile taş kırma tedavisi yapılır. Üreteroskopi yönteminde alt bölgeden esnek yapıdaki boru gönderilerek boru içerisinden ise gerekli aletler yollanır, bu sayede böbrek taşlarının lazer ile kırılması gerçekleştirilir.

  Böbrek taşlarının 2-3 cm boyutlarında olduğu ve böbreğin içerisinde bulunduğu zamanlarda Perküten Nefrolitotomi yöntemi uygulanabilir.Kapalı böbrek taşı ameliyatı dediğimiz Perküten Nefrolitotomi ameliyatında yine 0,5-1 cm kesi açılarak esnek bir boru ile böbreğe ulaşan aletler yardımı ile böbrek taşlarının kırılması işlemi gerçekleştirilir. Kırılan böbrek taşları küçük parçacıklar halinde dışarı alınır.

  Yukarıdaki yöntemler ile tedavisi gerçekleştirilemeyen böbrek veya üreter taşları, böbrekte genişlemeye sebep veriyorsa ve hasta tek böbrekli olup böbrek taşları boşaltım sistemini etkiliyorsa, hastaya açık böbrek taşı ameliyatı uygulanmaktadır. Anestezi altın uygulanan açık böbrek taşı ameliyatında böbrekte bulunan büyük boyuttaki böbrek taşları tamamen çıkarılmaktadır.

  Açık böbrek taşı ameliyatı böbrek toplayıcı bölümüne bir kesi açılarak, içerideki böbrek taşlarının çıkarılması işlemidir.

  Böbrek taşı tedavi yöntemi seçiminde en önemli etken, böbrek taşının büyüklüğü yeri ve böbreğe verebileceği zarardır. Bu tip durumlar göz önünde bulundurularak yapılacak tedavi ve ameliyat seçeneği belirlenir.
   


Sayfayı Paylaş