Böbrek Taşı Neden Olur, Böbrek Taşı Nedenleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Böbrek Taşı Neden Olur, Böbrek Taşı Nedenleri
  Böbrek taşı bazen bir metabolizma bozukluğuna bağlı olarak gelişir, bazen de kalıtsal yolla ortaya çıkar. Taşın oluşma nedeni idrar yoğunluğunun artması ya da çözünmüş maddelerin idrarda aşın miktarda bulunmasıdır. Taş oluşumuna yol açan metabolizma hastalıktan için böbrek kaynaklı asidoz (asitlik düzey inin yükselmesi), kalıtsal hastalıklar için ise sistinüri (şistin gibi gibi amino asitlerin idrarda aşın artması) örnek olarak verilebilir. Ama böbrek taşı olgulannın yüzde 70-80'e varan bölümünde kesin bir neden gösterilemez. Taş oluşumu genellikle kalıtsal ve başka bazı belirleyici etkenlere bağlanır. Bunlar arasında idrarda kristalleşme eğilimi olan maddelerin bulunması; idrar akışımn bir engel yüzünden durması; idrarın asillik (pH) derecesinin değişmesi, idrar yollannın iltihaplanması gibi çökelti oluşturacak maddelere uygun fiziksel ve kimyasal ortamın hazırlanması; çevrelerinde çökelmeyi kolaylaştıracak bir öz oluşturan bakteri, hücre artıkları gibi maddelerin varlığı sayılabilir.

  Kendi basma taş oluşumuna neden olan tek hastalık birincil hiperparatiroidizmdir. (paratiroit bezinin aşırı çalışması). Kanda ve idrarda kalsiyum düzeyinin artması kalsiyum fosfat taşlannın oluşmasına uygun ortamı hazırlar. Kalsiyum taşı ise bütün böbrek taşlannın yüzde 50-80'ini oluşturur. En sık görülen böbrek taşlan grimsi kırmızı renkli kalsiyum oksalattan oluşur. Bunu beyaz renkli kalsiyum fosfat ve sanmsı kahverengi kalsiyum ürat taşlan izler. Gut (damla) hastaları gibi idrarlannın asit derecesi yüksek olanlarda kahverengi ürik asit taşına oldukça sık (bölgelere göre yüzde 5-33)rastlanır. Ender görülenlerler arasında ise yeşilimsi şistin ve sarımsı kahverengi ksantin taşlan sayılabilir. Böbrek havuzunda oluşan taş, çok büyük değilse, idrar borusu yoluyla idrar kesesine iner. Burada prostat büyümesi gibi idrar çıkarmayı güçleştiren koşullar oluşmuşsa, daha da irileşebilir ya da idrarla birlikte keseden atılır. Öte yandan böbrek taşlan idrar kesesine inmeden böbrek havuzu ağzında ya da idrar borusunda takılıp kalabilir. Bu durumda bazen böbrek tıkanıklığı ortaya çıkabilir.

  İnsanların hayatında en kötü ve en ağır çekeceği acılardan birisi ise böbrek taşıdır. İnsanlar böbrek taşı düşürürken oldukça sancı çekmekte ve zor zamanlar geçirmektedir. İnsan için böbrek organı oldukça önemli bir işleve sahiptir. Bu yüzden bireyler böbrek taşı oluşumunu engelleyecek yöntemlerde yer almalı ve böbrek taşı oluşumuna sebebiyet verecek oluşumlardan uzak durmalıdır. Bu etkenler bireyin, böbreklerin taş oluşumuna sebebiyet verecek ve onun sağlıklı bir yaşam formuna sahip olmasını engelleyecektir.

  Bireyler yeterli derecede sıvı almazsalar böbrek taşı oluşumundan kurtulamazlar. Yeterli derecede alınan sıvılar, böbreklerin temizlenmesinde büyük rol oynayan etkenlerdendir. Su, börekteki minarelerin ve tuzların birikmesini önleyecek ve taş oluşumunun en büyük etkenlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

  Ayrıca kalıtımsal olarak da taş oluşumu ortaya çıkabilir. Ailede bulunan birisinde, taş hastalığı varsa; sizde de taş olma olasılığı yüksektir. Az hareket etmek de taş oluşumunu etkileyen faktörlerden birisidir.

  Birey gün içinde hareketsiz bir şekilde kalırsa, taş oluşumuna sebebiyet vermiş olur.Hareketsiz bir iş de çalışılıyorsa bile en azından belli zamanlar spor yaparak bu dezavantj durumu ortadan kaldırmak gerekmektedir.

  Bu şekilde bu ayrıntılara dikkat ederek birey sağlıklı bir yaşama sahip olabilir. Taş oluşumunu da bu şekilde önleyebilir.
   


Sayfayı Paylaş