Böbrek Taşı Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Böbrek Taşı Nasıl Anlaşılır
  Böbrek taşı bulunan çoğu hasta şiddetli ve bıçak gibi keskin olan ağrılardan şikayetçidir. Bunun yanında hastalarda mide bulantısı ve kusmalar, ishal ve yüksek ateş gibi sindirim sistemi sorunları ve idrar yaparken kanama, idrar yollarında yanma hisleri de görülür.

  Böbrek taşı belirtileri, hastanın yaşına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bazı zaman bir yetişkinde bulunan 1 cm’lik bir taş aşırı derecede ağrıya neden olurken, aynı büyüklükte bir böbrek taşı bir çocukta kusmaya ve yüksek ateşe sebep verebilir.

  Böbrek taşlarının konumu böbrekte ise aşırı ağrıya sebep vermeyebilir. Hatta bazı durumlarda böbrek taşın varlığı bile bilinmemekte, yapılan kontrol ve muayenelerde ortaya çıkmaktadır. Fakat böbrek taşı üreter kanalına düşerse ağrılar artar ve idrar yollarında keskin ve hastayı rahatsız edici ağrılar meydana gelebilir. Melankolik denilen bu ağrılar hastayı oldukça zorlar ve bazı durumlarda hastalar ağrıdan bayılabilmektedir.

  Üreterde kanalında bulunan üreter taşları genelde idrarda yanma hissi, idrarın tam yapılamadığı hissi ve sık sık idrara çıkma gibi sorunlara neden olur. Üreterde bulunan taşın büyüklüğüne göre idrar yaparken hissedilen ağrı yoğunluğu değişir.

  Böbrek taşı hastaları genelde yan ağrılardan şikayet ederek doktora gider. Bununla birlikte erkeklerde penis ucuna kadar ulaşan şiddetli kasık ağrıları, kadınlar da ise yine idrar yapılan bölgedeki ağrılara neden olur. Böbrek taşı düşürmekte olan hastaların idrarları kanamalı olabileceği gibi, kokusu da kötü olabilir.
   


Sayfayı Paylaş