Böbrek Taşı Bacak Ağrısı Yaparmı, Mesane Ağrısı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Böbrek Taşı Bacak Ağrısı Yaparmı, Mesane Ağrısı
  Böbrek taşı rahatsızlığında en sık görülen belirti böbrek taşı ağrısıdır.

  Böbrek taşı ağrısı bazı kişilerde basit ve hafif bir sızlama olarak görülürken, bazı insanlarda ise oldukça sancılı ve ağır hatta hastaneye kaldıracak kadar şiddetli olabilir. Böbrek taşı ağrı atakları taşın üreter kanalı içerisindeki hareketleri ve hareket ile beraber üreterde ilerlemesine bağlıdır. Bazı durumlarda şiddetli ağrılar 20-60 dakika kadar sürebilir.

  Böbrek ağrısı yön olarak taşın bulunduğu vücut bölümünde hissedilir. Ağrı taşın yerine göre değişir ve taşın hareketlerine bağlı olarak etrafındaki dokulara zarar verme durumuna göre şiddetlenip hafifleyebilir.

  Ağrının yönü de taşın bulunduğu yer ve hareketine bağlıdır. Böbreklerde ya da üst üreterdeki taş kaburga ile kalça arasında bir ağrıya sebebiyet verir. Alt üreter taşları ve mesaneye yakın taşlar karın alt kısmında veya cinsel organa doğru yayılan ağrıya yol açar.

  Böbrek ağrısı böbrek taşı rahatsızlığının tek belirtisi değildir. Ağrı dışında da pek çok belirti mevcut. İdrarda kanama, bulantı, kusma, idrar yaparken acı-yanma, ve idrar sıkışıklığı hissi de bu belirtilerin başında yer alıyor.
   


Sayfayı Paylaş