Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Kanama, Ağrı, Cinsellik

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası Kanama, Ağrı, Cinsellik
  Açık ve kapalı böbrek taşı ameliyatlarının riskleri birbiri ile aynıdır. Her iki yöntemde de eğer genel anestezi verilirse anesteziye bağlı olarak 1/200.000 (ikiyüzbinde bir) lik bir ihtimal vardır. Bu ihtimal arabanıza bindiğinizde yolda ölme ihtimaliniz olan 20/100.000 den çok daha düşüktür. (Anesteziye bağlı ölüm riskinin 40 katı). Yani ameliyata girmek arabanızla hastaneye gelmekten 40 kat daha az risklidir. Bu anestezi riski taş ameliyatına bağlı bir durum değildir. Yani genel anestezi verip sadece saçınızı tarasak bile bu risk aynıdır.

  Kanama ek sık rastlanan komplikasyondur. Yapılan çalşmalarda kan vermeyi gerektirecek kadar kanama olma ihtimali %1 ile %10 arasında bulunmuştur.

  Ameliyat sonrası durmayan kanama oluşması ve bu nedenle anjiyografi yaplması gerekliliği tüm dünyada yapılan çalışmalarda %0.5 ten az olarak saptanmıştır.

  Literatürde özellikle kaburganın üzerinden girilerek yapılan cerrahilerde akciğer boşluğuna sıvı dolması risklerinden bahsedilmektedir. Bu durumda akciğer boşluğuna bir tüp yerleştirmek gerekebilir.

  Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da enfeksiyon ihtimali vardır. Bu riski en aza indirmek için ameliyat öncesinde idrarda mikrop varlığını araştırmak ve ameliyat sırasında önleyici (profilaktik) antibiyotik başlamak gerekir.

  Çok nadir olarak bu ameliyat sırasında böbreğe giriş işlemi röntgen cihazı ile “kör” olarak yapıldığı için barsak ve çevre organ yaralanması görülebilir. Özellikle çok zayıf hastalarda bu risk daha fazladır.
   


Sayfayı Paylaş