Böbrek Taşı Ameliyatı Kaç Saat Sürer, Ne Kadar Sürer

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Böbrek Taşı Ameliyatı Kaç Saat Sürer, Ne Kadar Sürer
  Böbrek taşı günümüzde en çok yaşanılan sağlık sorunlarından biri. Böbrek taşı tedavisinde vücut dışından şok dalgalarıyla taş kırma yöntemi en çok kullanılan girişimsel tedavi yöntemlerinin başında yer alıyor. Ancak bazı durumlarda bu yöntem yetersiz kalabiliyor. Perkütan nefrolitotomi yani PCNL olarak bilinen yöntem ise bu durumlarda kullanılan tedavi yöntemlerinden biri.

  Endoskopik böbrek taşı ameliyatında böbrek hizasına 0.5-1 cm kadar bir kesik açılır.Bu kesikten böbreğe iki ucu açık bir tüp yerleştirilir ve bu işlem yapılırken röntgen kontrolü uygulanır.

  Bu tüp içerisinden özel ekipmanlar yardımıyla taş böbrekten çıkarılır. Bu yöntem son derece güvenli ve rahattır. Perkütan ameliyatının en önemli avantajı vucüt dokularına zarar vermemesidir.Hastaların operasyon sonrası dönemi açık ameliyata göre çok daha rahat geçer. Hastalar 2-3 gün içerisinde taburcu edilirler. Hastalar günlük aktivitelerine çok kısa bir süre içerisinde dönebilir. Açık böbrek taş ameliyatına göre bu süreler oldukça kısa ve önemlidir.

  Böbreğin alt havuzcuklarında biriken taşlarda ve büyük boyutlu taşlarda vücut dışından şok dalgalarıyla taş kırma yönteminde başarı oldukça düşer. Bu teknikle tüm böbreği kaplayan ve koraliform taş olarak adlandırılan taşlar da tedavi edilebilmektedir. Bu sistemin başarısı kanıtlanmış olup son derece güven verici olması ve kesin çözüm sağlaması nedeniyle kullanımı yaygındır. Hastalar bu yöntemi açık ameliyata göre daha çok tercih etmektedir. Sonuç olarak bu yöntemin etkisi kanıtlanmıştır.
   


Sayfayı Paylaş