Bobinler (S7-200)

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 23 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Çıkış
  Çıkış komutu (=), çıkışın yeni değerini çıkış kütüğüne yazar. Komut işlendiğinde, S7200 programa göre çıkış kütüğündeki biti 1 veya 0 yapar. LAD ve FBDde, tanımlanan bit, enerji akışına eşit kılınır. STLde lojik yığının tepe biti, belirtilen bite kopyalanır.

  [​IMG]


  Anında Çıkış
  Anında Çıkış komutu (=I), yeni değeri taramanın sona ermesine beklemeden hem çıkış kütüğüne, hem de fiziksel çıkışa yazar.


  Anında çıkış komutu işlendiğinde, fiziksel çıkış noktası, anında enerji akışına eşitlenir. STLde, lojik yığının tepe değeri fiziksel çıkışa aktarılır. I, işlemin anında yapılacağını gösterir. Sonuç da aynı anda hem çıkış kütüğüne, hem de fiziksel çıkışa yazılır. Fiziksel çıkışa o anda yazmaması dolayısıyla normal çıkış komutundan ayrılır.


  Set ve Reset
  Set (S) ve Reset (R) komutları, belli bir başlangıç adresinden (bit) itibaren belli bir sayıdaki (N) bitin set (1 yapar) ve reset (0 yapar) işlemini gerçekleştirir. N, 1 ila 255 arasında olabilir.

  Eğer Reset işlemi zaman rölesi (T) veya sayıcı (C) bitine uygulanırsa, hem sayıcı veya zaman rölesi biti, hem de anlık değerler silinir.


  ENO = 0 yapan hata koşulları
  • 0006 (endirekt adresleme)
  • 0091 (operand tanım aralığı dışında)
  Anında Set ve Anında Reset
  Anında set ve anında reset komutları, belli başlangıç adresinden (bit) itibaren belli sayıdaki (N) fiziksel çıkışları, taramanın bitmesini beklemeksizin set eder (1 yapar) veya reset eder (0 yapar). N, 1 ila 128 arasında olabilir.


  I, işlemin anında yapılacağını gösterir. Sonuç da aynı anda hem çıkış kütüğüne, hem de fiziksel çıkışa yazılır. Fiziksel çıkışa o anda yazmaması dolayısıyla normal çıkış komutundan ayrılır.


  ENO = 0 yapan hata koşulları
  • 0006 (endirekt adresleme)
  • 0091 (operand tanım aralığı dışında)
  [​IMG]
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

Sayfayı Paylaş