BMW X6 SUV Coupe ile ilk sürüş

Konusu 'Bmw' forumundadır ve OrKuN tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  BMW yeni modeli X6'dan SUV, coupe ve bir de sportif olması bekleniyor. Bavyera'nın yeni yetenek adayını ABD’de kullanma fırsatı bulduk.

  Bavyerh üretici BMW SUV ürün ailesini yeni bir model­le geliştiriyor. İlk olarak X5 ile başarılı bir çıkış yapan, bu çıkışı daha küçük boyutlardaki X3 ile sürdüren BMW şimdi ise seriye coupe formlu bir SUV olan X6'yı katıyor. X6 aslında resmi olarak günı-şığına çıkmadı ama BMW yönetimi, ABD'deki test sürüşlerine lisansör dergimizi davet ederek X6 ile ilk sü­rüşü gerçekleştirmemizi sağladı.

  Normalde ABD'nin South Caroli­na eyaletindeki Laurens bölgesin­de pek önemli şeyler olmaz. Ancak bugün işler biraz değişti. Şehirde sı­kıcı bir sükunet hüküm sürerken, bizler yakındaki Michelin Test Pis-ti'nde geleceğin direksiyonuna geç­tik. Çünkü Alman üretici BMW, biz­lere X6 ile özel bir sürüş imkanı ta­nıdı.

  Böylelikle aracın yeni DSC'si ve xDrive adlı 4x4 sisteminin dışında, Dynamic Performance Control (bkz. kutu) sistemini, daha seri üretimi başlamadan inceleyebildik.

  Hareketle ilgili fizik kanunlarını değiştiremese de arka akstaki dina­mik diferansiyel, güvenlik ve sürüş keyfi seviyelerini ciddi bir şekilde arttırıyor. Virajlardaki önden kay­ma eğilimi belirgin olarak azalan X6'nın arka aks diferansiyeli, arka kısmın basit bir hareketle dönüşü tamamlamasını sağlıyor. Sürüşler sırasında aracın, 2 ayrı ayara sahip versiyonunu da inceleyebildik. BMW yetkilileri, bu iki olasılıktan yumuşak karakterli olandan yanalar. Bu ayarda sol ve sağ arka las­tikler arasındaki bilinçli değişken güç dağılımları neredeyse hissedil­miyor. İkinci ayarda ise arka dife­ransiyelin güç dağıümı, belirgin şe­kilde hissediliyor ve aracın hissedi­lir bir sportiftik sunduğu görülüyor.

  Aracın dinamik çizgileri ve atak sürüş özellikleri de bu ikinci karak­tere çok iyi uyuyor. Bunun neden­lerinden biri de, X6'nın ağırlığının X5'e göre 50-70 kg arasında daha az olması. Böylelikle X6'yı kullan­mak, atak bir sedana çok yakın bir his veriyor. Daha alçak olan ağırlık merkezi ve daha geniş iz açıklığı da dinamizme katkıda bulunan unsur­lar arasında. Diğer bir faydalı unsur ise opsiyon üstesinde olacak: 20 inç­lik janüar, önde 275/45, arkada ise 315/35 lastikler. X6'nın standart versiyonunda ise 250/55 ZR 19 las­tikler görev yapacak.

  İlk sürüş izlenimlerinde X6, çok yüksek bir sürüş keyfi vererek BMW imajını rahatlıkla taşıyacağını gös­terdi. Bu SUV-coupenin dezavan­tajları ise en önemli karakter unsu­runda toplanıyor: Arkaya doğru al­çalan tavan çizgisi. Kabul edilebilir iç mekan ölçülerine rağmen arka sı­raya binişler rahatsız, ayrıca alça­lan tavan nedeniyle arka koltuk yol­cularının dizlerini daha fazla kıra­rak oturmaları gerekiyor.

  Ancak güzellik emek ister ve X6 müşterilerinin bu emeği gösterme­leri zor olmayacak gibi görünüyor. En azından fiyatlar konusunda bu durum böyle: X6 3.0d'nin 55 bin Euro civarında olması beklenen Al­manya başlangıç fiyatı, benzer bir X5'ten 2 bin 500 Euro daha pahalı olacak.

  SONUÇ
  Aracın sürüş dinamikleri ve potansiyeli çok yüksek ve şaşırtıcı. Ancak insan, bir soru sormadan da
  edemiyor: Coupe görünümlü ama bir spor otomobilin sürüş özelliklerine sahip bir SUV'a kimin gerçekten ihtiyacı var? Cevap büyük bir ihtimalle hayır olmalı. Kim bilir, belki de başarısının nedeni bu sorunun cevabıdır!

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  29.08.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş