BMW Franfurtta rakiplerini elektrikle karşılayacak!

Konusu 'Bmw' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Alman devi BMW, Frankfurt Fuarı'na 7 serisinin ve X6'modelinin hibrid versiyonlarını hazırlıyor.. Otomobilde günümüz teknolojilerinin başında hiç şüphesiz hibrid motor yani elektrikli motor teknolojisi geliyor. Bugüne kadar ufak hacimli motorlara uygulanan bu teknoloji, Mercedes Daimler ve BMW’nin ortak yapımı ile ilk defa büyük motor hacimli araçlara entegre edilmiş oldu. BMW’nin SAV (Sportif Aktivite Aracı) temsilcisi X6 ve lüks segmentin temsilcisi 7 kasasına uygulanan hibrid motorlu versiyonlarının 2009’un son çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.

  Elektrikli sportif!
  Alman otomobil markası BMW, X6 Active Hybrid modelini Frankfurt Fuarı’ndan önce basına duyurdu. 2009’un son çeyreğinde satışa sunulması beklenen X6’nın motoru hibrid motor teknolojisiyle birlikte normal ateşlemeli motora da sahip olacak. Bu motor teknolojisi sürüş keyfinin yanısıra yüzde 20 oranında yakıt tüketimini azaltacak.
  BMW X6 Active Hybrid, 400 kW’lik elektrikli motora, turbocharged V8 benzinli motora sahip. Birbirleriyle senkronize çalışan motorlar 91 HP ve 86 HP güç üretiyor ve maksimum torku ise 575 nm.

  BMW 7 Active Hybrid :elektrikli amiral
  Hibrid denince ilk akla gelen düşük performanslı elektrikli motor ve benzinli motorlara kıyasla daha az tüketim yapan araçlar geliyordu. Ancak BMW tabuları yıkmak üzere kolları sıvadı.

  BMW’nin Franfurt Fuarı’nda lanse edeceği bir diğer hibrid aracı ise lüks segmentteki 7 serisi. X6 gibi yine melez motor teknolojisine sahip olan 7 serisi V8 motor 407hp ve 600nm’lik güç üretiyor.

  Hem cimri, hem tasarruflu!
  BMW’den yapılan açıklamaya göre bu segmentteki araçlara nazaran %15 oranında daha düşük bir yakıt tüketimine sahip. Aynı zamanda Brake Energy Regeneration (Fren Enerji Rejenerasyonu) teknolojisiyle de donatılan yeni 7 serisinde sürüş esnasında yapılan frenler enerjiye dönüştürülerek hem cimri hemde tasarruflu olduğunu sergiliyor. Sıkışık trafikte ve dur-kalklarda büyük ölçüde tasarruf sağlanması planlanıyor.
  Aracın hibrid sistemini bagaj bölümüne entegre edilmiş batarya sağlıyor. Araca yüksek performans sağlayan lityum-iyon ünitesi aynı zamanda araç boş vitese alındığında motorun durmasına izin veriyor. 2010 yılının bahar mevsiminde banttan ineceği gelen haberler arasında.
  Evren KOTOĞLU

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  14.08.2009, Cuma
   


Sayfayı Paylaş