BMW Dayak yaradı, ikinci yarıda farkı kapatıp rekor arayacak

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  OCAK-Haziran döneminde lüks sınıfta yüzde 36'lık artış yaşanmasına rağmen satışları yüzde 16 düşen BMW, ikinci yarıya hem yeni model hem de fiyat desteğiyle hızlı girip arayı kapatmayı amaçlıyor. Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, "Rakiplerden dayak yiyince açılıyoruz. İkinci yarı yeni modellerimizle aradaki farkı kapatıp rekor satışa ulaşacağız" dedi.

  [​IMG]

  TÜRK otomotiv sektörü 2010'un ilk 6 ayında bir taraftan faiz ve kurlardaki avantaj diğer taraftan firmaların düzenledikleri kampanyalarla ÖTV teşvikli 2009'u bile geride bırakırken, lüks segmentte yüzde 36'lık artış yaşadı. Mercedes ve Audi bu dönemde satışlarını 4 binin üzerine çıkarırken, BMW 2009'a göre yüzde 16'lık kayıpla 2 bin 600 adetlik satış yaptı. BMW, MINI, Land Rover ve Aston Martin'in Türkiye distribütörü olan Borusan Otomotiv'in İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, bunun sebebini araç alamamaya ve önemli modellerinin satışa geç sunulmasına bağlarken, "BMW, rakiplerden dayak yiyince açılır. İkinci yarı yeni modellerimizle aradaki farkı kapatıp rekor satışa ulaşacağız" dedi.

  İlk 6 ay yüzde 27 pay
  MINI'nin ilk 4 kapılı ve 4x4 modeli Countryman'in Hamburg'da gerçekleşen uluslararası tanıtımında görüştüğümüz Biryıldız, Türkiye'de bir çok yıl ilk 6 ayda toplam satışların ancak yüzde 27-28'sini gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Biryıldız, "Bugüne kadar hiç doğru dürüst eşit iki yarı yıl yaşamamışız Bu yıl da rakiplerimizin neredeyse yarısı kadar araç satmışız. İlk 6 ayda biz 2 bin 612 adet araç satarken, Audi ve Mercedes 4 bin adetleri aşmış. Açıkçası hem biz hem BMW yönetimi dayak yiyince biraz daha fazla asılıyor" diye konuştu.

  İstediğimiz adetleri alamadık
  Bu yıl en önemli kozları olan yeni 5 Serisi ve otomatik 316i'nin satışına geç başlandığını belirten Eşref Biryıldız, şunları söyledi: "Yeni 5 Serisi'nin dizelini haziran ayında piyasaya sunduk. Vergi avantajlı 316i otomatiği ise nisan ayında satışa sunduk. Bu iki modelden ilk 6 ayda çok faydalanamadık. Ayrıca 320 dizelden de istediğimiz kadar alamadık. BMW'ye talep tüm dünyada fazla olduğu için istediğimiz sayıda araç alamamanın sıkıntısını da yaşıyoruz. Bu yıl 3 bin 500 adet 520 dizel satabiliriz ama ne yazık ki sadece 2 bin 200 adetlerde alabileceğiz."

  A3'e karşı 1 Serisi pahalı
  Biryıldız, diğer sıkıntılarının Audi'nin en büyük kozu A3'ün karşısındaki 1 Serisi'nin fiyat dezavanvantajı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "Audi'nin satışlarının neredeyse yüzde 50'si A3'ten oluşuyor. A3'ün fiyatı 23 bin ila 29 bin Euro arasında değişirken bizim bu modelin karşısınad yer alan 1 Serisi'nin fiyatı ise 30 bin Euro'dan başlayıp 35 bin Euro'ya kadar çıkıyor. Böyle olunca orta lüks sınıfta rekabet şansımız olmuyor."

  3 marka eşit araç satar
  2010 yılı sonunda toplam otomobil satışlarının 390 bin adet civarında olmasını öngördüklerini de ifade eden Biryıldız, lüks sınıf satışlarının ise 37 bin civarında olacağını belirtti. Biryıldız, "Lüks sınıfın yüzde 80'i de BMW, Audi ve Mercedes'ten oluşur. Bu da yaklaşık 28 bin adet civarında bir satışı bu 3 markanın yapacağı anlamına geliyor. Bu noktada yıl sonunda 3 marka birbirine çok yakın sayıda araç satacaktır. Bu da 9-10 bin adet demektir. Bu satış 2010'da Türkiye'de rekor kırmamız anlamına geliyor" diye konuştu.
  02.08.2010, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş