Bluetooth 4'ü Kullanan İlk Telefon

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve Balako tarafından 23 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. Balako Well-Known Member


  iPhone 4S'te Bluetooth 4.0 da var... Peki ama nedir bu Bluetooth 4.0, ne işe yarayacak?

  [​IMG]

  iPhone 4S, Bluetooth 4.0'ı destekleyen ilk telefon olacak. Ancak birçok kullanıcı Bluetooth 2 ile mutlu görünüyor, Bluetooth 3 ile nadiren kullanılıyor. Peki Bluetooth 4.0'ın farkı ne?

  Bluetooth, ilk olarak 1994 yılında Ericsson tarafından ortaya çıkarıldı. 1.1 sürümü IEEE tarafından resmi standart olarak tanımlanırken, 1.2 sürümü cihaz bulmayı ve eşleştirmeyi destekler hale geldi. Bu sürümler 721kb/sn'ye kadar aktarım hızlarını destekliyordu.

  2004'de yayınlanan Bluetooth 2.0 ise aktarım hızını Enhanced Data Rate (EDR) ile 2.1mb/sn'ye yükseltti. 2.1 sürümü cihazları eşleştirmek için daha kolay yöntemler de sunuyordu. Bluetooth 3.0 ise Wi-Fi gibi diğer kablosuz sistemlerin veri aktarımında kullanılmasını sağlıyordu. Bluetooth 3.0, bazı telefonlarda kullanılsa da sorunlu olarak görülüyordu.

  Haziran 2010'da yayınlanan Bluetooth 4.0 ise Bluetooth dalgalarının mesafesini uzatırken "Bluetooth Low Energy" adında bir düşük güç tüketim teknolojisiyle beraber geliyor. "Bluetooth Low Energy", uzun süreler boyunca düşük bir güç tüketimiyle veri aktarımı yapmaya izin veriyor.
   


Sayfayı Paylaş