Biyotransformasyon İle 3-Metil Bütanolden 3-Metil Bütirik Asit Üretimi

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 17 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Biyotransformasyon İle 3-Metil Bütanolden 3-Metil Bütirik Asit Üretimi

  Biyotransformasyonla 3-metil bütirik asit, asetik asit bakterileri ile iki adimli bir tepkime ile 3-metil bütanolden üretilmektedir. Bu tepkime adimlarini katalizleyen enzimler, hücre içi membrana bagli alkol dehidrojenaz (ADH) ve aldehit dehidrojenaz (ALDH) enzimleridir. Ilk adimda 3-metil bütanol, ADH enzimi ile katalizlenerek 3-metil bütanal üretilmektedir. Ikinci adimda ise, 3-metil bütanal ALDH enzimi ile katalizlenerek 3-metil bütirik asit üretilmektedir.

  Çalismada ilk olarak ADH ve ALDH enzim analizleri yapilarak, tepkimeyi en yüksek verimle katalizleyen mikroorganizmanin seçimi amaçlanmistir. Aktivite ölçümlerinin yapilabilmesi için, hücrenin parçalanarak hücre içi olan bu enzimlerin hücre disina çikartilmasi gerekmektedir. Bu dogrultuda maksimum parçalama hizina sahip ve laboratuvar kosullari için en uygun olan ultrasonik prosesör kullanilmistir. Etkin bir parçalama gerçeklestirebilmek için, hücre parçalama kosullarinin etkisi incelenmistir. % 40 genlik ve 100 W akustik güç degerleri uygun kosullar olarak bulunmustur. Ultrasonikasyon yöntemi gelistirilmis, on farkli asetik asit bakterisi arasindan Acetobacter pasterianus NRRL B-468’un en yüksek ALDH/ADH oranina sahip oldugu belirlenmistir.

  Bu on asetik asit bakterisi ile biyotransformasyon deneyleri gerçeklestirilmis ve en yüksek 3-metil bütirik asit üretiminin de Acetobacter pasterianus NRRL B-468 ile gerçeklestigi görülmüstür.

  Daha sonraki asamada 3-metil bütirik asit üretimine on farkli karbon kaynaginin etkisi incelenmistir. Gliserol kullaniminda, Acetobacter pasterianus NRRL B-468’in 3-metil bütanolün oksidasyonunda yüksek spesifik aktivite gösterdigi belirlenmistir.

  3-Metil bütirik asit üretimine, biyotransformasyon süresinin etkisi incelenmistir. Uygun biyotransformasyon süresi 16 saat olarak belirlenmistir.

  3-metil bütirik asit üretiminde optimum biyo isletim parametrelerinin etkisi cevap yüzey yöntemi ile incelenmistir. Incelenen parametreler; gliserol derisimi, PH, 3-metil bütanol derisimi ve karistirma hizidir. Cevap yüzey yöntemi ile gliserol derisimi: 10 g/L, pH: 6.1, 3-metil bütanol derisimi: 6.4 g/L ve karistirma hizi: 135 rpm olarak bulunmustur. Bu kosullarda üretilen optimum 3-metil bütirik asit de.
   


Sayfayı Paylaş