Biyomedikal Mühendisliği Biyomedikal Mühendisi

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Biyomedikal Mühendisliği Bölümü
  Kısaca Biyomedikal Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisi, Biyomedikal Mühendislik Enstitüsü, biyomedikal mühendisliği puanları, biyomedikal mühendisliği iş imkanları, Biyomedikal Mühendisliği hakkında bilgi

  Biyomedikal Mühendisi ÖSYS yerleştirmelerinde MF 4 puan türü ile öğrenci almaktadır.

  Çağımızda insan sağlığı en önemli konulardan biridir. Hastanelerde teşhis ve tedavi metodlarını artırmak için yüksek teknoloji kullanılmaktadır. Önceleri tahminle konan hasta teşhisleri şimdi EKG, EMG, EEG cihazları, kalp ve akciğer makineleri, def,brilatörler, televizyonlu ve portabıl röntgen cihazları, ultrasound, tomografi, anjiyografi, lazer cihazları, nükleer manyetik rezonans, böbre taşı parçalayan cihazlar, ve daha bunun gibi cihazlar sayesinde çok hassas teşhis koyup birçok durumlarda kesin tedavi uygulamak mümkün olmuştur.

  Dünyada 40 yılı aşmış bir geçmişi olan biyomedikal mühendisliği, mühendislik ile tıp ve biyoloji bilimlerinin birleşiminden meydana gelen disiplinler arası bir meslektir.

  İlk biyomedikal mühendisliği eğitimi Amerika Birleşik Devletleri’nde 1960 lı yıllarda NASA astronotlarının aya gidiş ve gelişlerinde sağlık durumlarını kontrol etmek için mühendis ve doktorların birlikte yapmış oldukları çalışmalardan sonra bu konuda olan ihtiyaçtan dolayı başlamıştır.

  Biyomedikal mühendisliği eğitimi ilk zamanlar elektrik mühendisliği eğitiminin bir uzmanlık bölümü olarak başlamış ve sadece yüksek lisans eğitimi olarak verilmekteydi. Amerika’da halen 150 üzerinde üniversitede biyomedikal mühendisliği lisans eğitimi verilmektedir. Bu dalda yüksek lisans eğitimi veren üniversite sayısı ise 100 ü aşkındır.

  Biyomedikal Mühendisliği Mezuniyet Sonrası İş Olanakları
  1990’lı yıllardan itibaren üniversitelerde Biyomedikal mühendislik branşları açılmaya ve mezun vermeye başlamıştır. Bu mezunlar daha ziyade özel sektörde tıbbi cihaz ve malzemelerin pazarlanması ve servisi/bakımı başta olmak üzere hizmet vermektedirler.

  Bunun dışında, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerden 200 yatak kapasiteli olanlarına 1 Biyomedikal mühendisi bulunacak şekilde kadro standardı getirilmiştir. Ayrıca hastanelerin yatak kapasiteleri arttıkça kadro sayıları da artacak şekilde düzenleme yapılmıştır. Bu standart 27 Temmuz 2001 tarih ve 24472 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Ülkemizde hızla sayısı artan Özel Hastaneler için de aynı çalışma yapılmış 22.03.2002 tarih ve 24708 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik eki kadro cetvellerinde 100 yatak ve üzeri Özel Hastanelere kadrolarında Biyomedikal Mühendis bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.

  Lisansüstü çalışma yapmayı tercih edecek öğrencilerimizin, araştırma görevlisi olarak bölümümüzde veya yurtiçi ve yurtdışındaki diğer üniversitelerin ilgili bölümlerinde çalışma imkanları bulunmaktadır.
  Detaylı bilgiler için aşağıdaki siteleri ziyaret edebilirsiniz.

  biyomedikalmuhendisligi.com
  biyomedikalciler.com
   


Sayfayı Paylaş