Biyoloji Göz Konu Anlatımı

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 17 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Göz Ders Notları

  Gözler görmemize yarayan organımızdır. Gözümüz içinde yer alan hücreler yansıyan görüntüyü beyne iletir ve görme olayı gerçekleşir. Astigmat, miyop, hipermetrop, arpacık, göz tansiyonu, göz tembelliği, katarakt, şaşılık, gece körlüğü, göz ağrısı, göz kanlanması, göz alerjisi, göz kuruluğu ve göz sulanması, göz kapağı şişliği başlıca göz hastalıkları arasındadır.

  Göz, dıştan içe doğru sert tabaka, damar tabaka ve ağ tabaka (retina) olmak üzere üç kısımdan oluşur.

  1- Sert Tabaka
  Gözün en dış kısmındaki gözü dıştan saran, gözü dış etkilerden koruyan beyaz renkli koruyucu tabakadır. Sert tabakada kan damarları bulunmaz.
  Sert tabaka gözün ön kısmında küreselleşerek saydam tabakayı oluşturur.

  • Saydam Tabaka (Kornea)
  Sert tabakanın gözün ön kısmında küreselleşmesiyle oluşan tabakaya saydam tabaka denir. Saydam tabaka göze ışığın ilk geldiği yerdir. Saydam tabaka göze gelen ışığı kırarak göz bebeğine düşürür.

  2- Damar Tabaka

  Sert tabaka ile ağ tabaka arasında bulunan tabakadır. Damar tabakanın yapısında çok sayıda kılcal kan damarı ve siyah renk pigmentleri (tanecikleri) bulunur.

  Damar tabakadaki kan damarları göz hücrelerini besler, siyah renk pigmentleri ise gözünün içinin karanlık olmasını, yansıma olmamasını ve net görüntü elde edilmesini sağlar.

  Damar tabaka gözün ön kısmında iris ve göz bebeğini oluşturur.

  • İris
  Gözün ön kısmında, düz kaslardan yapılan renkli (siyah, kahverengi, mavi, yeşil, ela) tabakadır.

  İris dışarıdan gelen ışığın miktarına göre büyüyüp küçülerek göz bebeğinin büyüyüp küçülmesini sağlar.

  • Göz Bebeği
  Gözün ön kısmında ve irisin ortasında bulunan açıklıktır. Göz bebeği, göze gelen ışığın gözün iç kısmına ilk girdiği yerdir. Göz bebeği, iris sayesinde büyüyüp küçülerek göze giren ışık miktarını ayarlar.

  Göze fazla ışık gelirse iris incelir, uzar, genişler ve bu sayede göz bebeğini küçülterek göze az ışık girmesini (ve yansıma olmayıp net görüntü oluşmasını) sağlar.

  Göze az ışık gelirse iris kısalır, daralır, küçülür ve bu sayede göz bebeğini büyülterek göze fazla ışık girmesini (net görüntü oluşmasını) sağlar.

  3- Ağ Tabaka (Retina)
  Gözün en iç tabakasıdır. Gözdeki görme duyu hücreleri bu tabakada bulunur, görme duyu sinirleri bu tabakadan çıkar ve görme olayı bu tabakada gerçekleşir.

  Görme duyu hücreleri ağ tabakanın her yerinde bulunabilir ve bu nedenle görüntü ağ tabakada herhangi yerde oluşabilir. Fakat en net görüntü sarı benekte oluşur.

  Ağ tabakada bulunan görme duyu hücreleri çubuk (çomak) ve koni şeklinde olabilir. Çubuk şeklindeki görme duyu hücreleri az ışıkta (karanlıkta) siyah ve beyaz renklerin görülmesini, koni şeklindeki görme duyu hücreleri fazla ışıkta (aydınlıkta) diğer renklerin görülmesini sağlar.

  Ağ tabaka gözün ön kısmında göz merceğini oluşturur. Sarı benek ve kör nokta da ağ tabakada bulunur.

  • Sarı Benek (Sarı Leke)
  Ağ tabakada en net görüntünün oluştuğu yerdir ve göz bebeğinin tam karşısında bulunur. Görüntü sarı benekte ters olarak oluşur.

  • Kör Nokta
  Sarı beneğin altında bulunan, görme duyu sinirlerinin gözden çıktığı yerdir. Kör noktada görme duyu hücreleri bulunmaz ve burada görüntü oluşmaz.

  • Göz Merceği (Lens)
  Ağ tabakanın gözün ön kısmındaki bölümüdür. Göz merceği, göz bebeği ve irisin arkasında yer alan ince kenarlı bir mercektir.turkeyarena Göz merceği ağ ve damar tabakaya (kirpiksi) kaslar sayesinde bağlanmıştır.

  Göz merceği, göz bebeğinden gelen ışınları, (kirpiksi) kaslar sayesinde incelip şişkinleşerek kırar ve sarı benek üzerine düşürür. Bu sayede göz uyumunu gerçekleştirir.

  Gözün Yardımcı Organları Nelerdir

  Gözler görmemize yarayan organımızdır. Gözümüz içinde yer alan hücreler yansıyan görüntüyü beyne iletir ve görme olayı gerçekleşir.

  1- Göz Kapakları
  Gözü dış etkilerden korur ve (göz kırpma sayesinde) gözün nemli kalmasını sağlar.

  2- Kaşlar
  Alından gelen teri tutarak göz inmesini önler.

  3- Kirpikler
  Göze gelen tozları tutarak göze girmesini önler.

  4- Gözyaşı Bezleri
  Salgıladığı gözyaşı salgısı ile gözün temizlenmesini ve nemli olmasını sağlar.

  5- Göz Kasları
  Gözün her yöne kolayca hareket etmesini sağlar (6 tanedir).

  6- Yağ (Çapak) Bezleri
  Salgıladığı yağ salgısı ile gözün göz çukuru içinde kolay hareket etmesini ve göz çukurunun kaygan olmasını sağlar. Yağ bezleri göz kapaklarının kenarında bulunur.

  Göz Sağlığı İçin
  »Gözlerimizi temiz tutmalıyız.
  » Başkalarının havlularını, gözlüklerini kullanmamalıyız.
  » Televizyon ve bilgisayara uzun süre bakmamalıyız.
  » Gözlerimizi aşırı ışıktan korumalıyız.
  » Güneşe doğrudan bakmamalıyız.
  » Kitap okurken kitaba, yazı yazarken deftere çok yakın durmamalıyız.
  » Okuma sırasında kitap ile gözlerimiz arasındaki uzaklığın 20 - 35 cm olmasına dikkat etmeliyiz.
  » Işığı az olan yerde okuma yapmamalıyız.
  » A vitamini içeren besinler yemeliyiz.
   


Sayfayı Paylaş