Bitkilerin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Bitkilerin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi Nedir

  İnsanların ve canlıların en önemli besin kaynağıdır. Dünya fotosentez dengesinde çok önemlidir. Besin zincirinin en önemli halkasıdır. Dünyada bir çok kullanım alanları vardır, kozmetik ilaç sanayi ev eşyaları vb.

  İklim ve toprak özelliklerine göre yetişen bitki örtüsü, insanların faaliyetlerini değişik şekilde etkiler. Ormanların yakınında bulunan insanlar, ormanların çeşitli doğal güzellikleri yanında kerestesinden de yararlanır. Orman ürünlerine dayalı çeşitli sanayi faaliyetlerinde bulunurlar. Buna karşılık bozkırlarda yaşayan insanlar, ancak buraları mera olarak değerlendirebilir.

  Bitkiler insan yaşamı için büyük önem taşırlar. Bitkiler olmasaydı yeryüzünde yaşam da olmazdı. İnsanların soluduğu oksijeni bitkiler sağlar. Besinler de, dolaylı olarak ya da doğrudan doğruya bitkilerden elde edilir. Bitkilerin kökleri (örneğin havuç), sapı (kuşkonmaz), yaprakları (marul ve ıspanak), tomurcukları (lahana), çiçekleri (marul ve ıspanak), meyveleri (elma, portakal, domates), ve tohumları (mısır, pirinç, fasulye) insanlar tarafından yenilir.

  Bunlardan başka, şekerkamışından ve şekerpancarından şeker elde edilir. Çay, kahve gibi içecekler, bitkilerden elde edilen ürünler yoluyla hazırlanır. Dahası büyük ölçüde yararlandığımız et ve süt gibi besin maddeleri, bitkilerle beslenen hayvanlardan sağlanan ürünlerdir. Bilindiği gibi bitkiler, yer kaymalarının önlenmesinde de önemli bir rol oynarlar. Kökleriyle toprağı sıkıca kavrayarak yağmur ve sel sularının olumsuz etkilerini engellerler. Bitkiler tıp alanında da son derece yararlıdır. Bakterilerin neden olduğu kimi hastalıkların iyileştirilmesinde çok büyük önemi olan penisilin, bir mantar türü olan küften elde edilir. Odun, pamuk ve keten gibi önemli ürünler de bitkilerden sağlanır.
   


Sayfayı Paylaş