Bitezde Ne Yapılır

Konusu 'Bodrum' forumundadır ve GamZe tarafından 8 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Bitezde Ne Yapılır
  WindSurf: Bu özellik Bitez'i surf tutkunları için vazgeçilmez merkezlerden biri haline getirmiştir. Her yaştan insan için ideal bir spor dalı olan rüzgar surfunu öğrenmek isterseniz, geçen yil Dünya Laser Şampiyonası'na ev sahipliği yapan Bitez'deki surf okullarında bu işin profesyonelerini bulabilirsiniz. Ayrıca yelken okulu ve kulupleri de vardir. Tenis ve basketbol sahasi gibi etkinlik alanlan ise bütün misafirlerimize açıktır.

  Su Sporları: Bitez her yaştan insan için ve her türlü su spor dalları için ideal bir koya sahiptir. Bitez'de sörf, Su kayağı, Yelken, yüzme gibi bir çok su sporları aktivitelerini gerçekleştirebilirsiniz.

  Trekking: Doğa yürüyüşlerine devam ederseniz, patikalar sizi başdöndürücü güzeliklere götürecektir. Bir dönemeçten sonra, ansizin olağanüstü bir manzara ayaklarınızı yerden kesebilir. Turkuaz renkli küçük koylara rastlamak ise bir rutin sayilir buralarda. Gezinti boyunca Akdeniz mimarisinin hem eski hem yeni bir çok harika ömeğine rastlayacağınız kesindir. Geleneksel taş evlerde yas,ayan çok sayıda aile vardir. Bir yolun sonunda ya da eski bir bahçede 300 yasında bir zeytin ağacına rastlamak uzak bir ihtimal değildir. Bitez'in keşfedildikçe açan, çok katmanlı bir çiçek olduğunu, onu yaşadikca anlayacaksınız.
   


 2. GamZe Moderator

  Adı ünlü “Çökertme” türküsünde geçen ve Yunanca bağlık, bahçelik anlamında olan Bitez, Bodrum’a 8-10 km uzaklıktadır. Bitez Yalısı, Bağla ve Ada Burnu arasında Gümbet’ten sonra ikinci ana koyda yer alır Bitez kasabası, deniz kıyısından yarımadanın en yüksek tepesi olan Oyuklu’ya doğru yeşilin bütün tonlarını görebileceğiniz bir şekilde uzanır. Yalıdan başlayarak çok geniş bir alana yayılan mandalina, zeytin ağaçları Bitez’i Bodrumun en yeşil ve güzel köşelerinden biri yapar. Bitez’de geçimini topraktan sağlayan ve denizle barışık insanlar yaşar. Kışın oturanların sayısının oldukça azaldığı Bitez’de evler, bahçeler içinde yer alır. Bodruma çok yakın olan Bitez’de hem doğayla iç içe sakin bir hayat yaşamak, hem de Bodrumun hareketli hayatına yakın olma imkanınız var.

  İlkbahardan itibaren sahil şeridinde bir çok otel ve restoran tatilcileri ağırlar. Önceleri, Bodrumluların yazlık evlerinin bulunduğu Bitez günümüzde oldukça değişmiştir. Sahilde yer alan asırlık ağaçlar gölgelerini dünyanın yedi köşesinden gelen turistlere sunarlar. Bitezde pansiyon evlerden, apart otellere ve çok yıldızlı otellere kadar her keseye uygun konaklama tesisi bulunur. Bitez yalısı birbirleri ile yarış eden zevkli bir şekilde dekore edilmiş birçok iyi restoranı barındırır.

  Yalı, yani sahil şeridi yarımay şeklinde uzun bir kumsaldır ve halka açıktır. Koyun doğu yani Adaburun tarafı sığ ve hafifi bataklık olduğu için denize girmeye çok elverişli degil. Batıya doğru plaj düzelir. Biten sahili uzmanlara göre rüzgar sörfü için dünyadaki en uygun köşelerden biri. Sabah rüzgar, öğleden sonra meltem, sörfe ve yelkene çok uygun bir ortam sağlar. Bu özellik, dünyanın değişik yerlerinden gelen sörfçüleri Bitez’e çeker.
   

Sayfayı Paylaş