Bir trafik kazasına karışırsam ne yapmalıyım?

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Bir trafik kazasına karışırsam ne yapmalıyım?

  Ulusal Güvenlik Konseyi'nin verdigi bilgiye göre her sene Amerika'da 21 milyon'un üzerinde motorlu araç kazası meydana gelmektedir. Bu nedenle Amerika'da en az bir kazaya tanık olmanızın olasılığı çok fazladır. Bir kazaya karıştığınız zaman yapmanız gerekenler eyaletlere göre değişiklik gösterebilir ancak genel olarak yapılması gerekenleri aşağıda verdiğimiz bilgilerde bulabilirsiniz:


  Kullandığınız araç kullanılabilecek durumda ise ve kazada yaralı yoksa;
  Dört araçtan az bir trafik kazasına karıştıysanız, yaralanma durumu yoksa ve aracınız kullanılabilecek durumda ise aracınızı trafiğin dışına çekmelisiniz. Böylece olası yeni bir kazayı engelleyecek ve trafiğin akışına engel olmayacaksınız.

  Aracınızı trafiğin dışına çıkardıktan sonra kazaya karışan diğer sürücüler ile bilgi alışverişi yapın. Bu bilgiler sürücünün adı, adresi, şehir ve eyaleti, telefon numarası, aracın yaşı, markası ve modeli, plaka numarası, şase numarası (Vehicle Identificatin Number), ehliyet numarası, sigorta şirketi ve poliçe numarasını içermelidir. Ayrıca diğer araçta bulunan yolcuların isim ve adresleri ile varsa kazaya tanık olanların isimleri alınmalıdır. Kaza raporundaki en önemli bilgilerden biri de kazanın meydana geldiği yerdir.
  Eyaletten eyalete değişiklik göstermekle birlikte, daha sonra yapmanız gereken, en yakın polis merkezine gitmek ve kazayı rapor etmektir. Polis merkezine geldiğiniz zaman yanınızda ehliyetinizi, sigortanızı, şase numaranızı ve plaka numaranızı bulundurunuz. Kaza rapor edildikten sonra size bir R.D. numarası (polis rapor numarası) verilecektir.

  Kazadan sonra mümkün olduğunca çabuk polis merkezine gelmeniz gerekmektedir. Rapor etmeye sadece bir tarafın gitmesi durumunda, gün içinde diğer parti aranarak R.D. numarasının verilmesi gerekmektedir. Eve geldiğiniz zaman sigorta şirketinizi aramalı ve onlara da R.D. numarasını ve kaza ile ilgili diğer bilgileri vermelisiniz.


  Kullandığınız araç kullanılamayacak durumda ise ve kişisel yaralanma varsa;
  Kaza meydana geldikten sonra aracınız kullanılamayacak durumda ise ve yaralı varsa hemen 911'i aramalısınız ya da aratmalısınız. 911'deki santrale kazanın yerini verdiğinizden emin olunuz. Olay yerine hemen bir polis gönderilecektir. Yaralanma var ise 911'e yaralıların durumu hakkında bilgi vermek zorundasınız. Yardım hemen gönderilecektir.


  Aracınıza hasar verip kaçtılarsa;
  Aracınıza vurup kaçmaya kalkarlarsa sakın vuran kişiyi takip etmeyin. Hemen 911'i arayın ve çarpan aracı, sürücüyü ve kaçtığı yönü tarif edin. Bölgede bulunan polislere telsizle mesaj iletilecektir. Kazayı rapor etmek için kaza mahaline polis gönderilebilir ya da siz en yakın polis merkezine gidebilirsiniz.

  Bir kaza durumu olduğunda mümkün olduğunca sakin ve kibar olmanız çok önemlidir. Diğer sürücü ile tartışmaktan kaçınmalısınız. Kaza olduktan sonra trafikteki diğer araçları uyarmak için arabanızın dörtlü sinyallerini açmalı ve aracın arkasına, 50 feet uzaklığına reflektör koymalısınız. Arabanızın antenine bir mendil de bağlayabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş