Bir Bilgisayar Virüsünü Nasıl Temizlerim?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 14 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Bilgisayar virüsünü temizlemek için şu birkaç şeyi deneyebilirsiniz:

  Virüsten koruma programınızı güncel tutun. Bilgisayarınıza bir virüsten koruma programı yüklediyseniz, programı güncel tutmanız önemlidir. Yeni virüsler sürekli yazıldığı için virüsten koruma programlarının çoğu sıkça güncelleştirilir. Güncelleştirmeleri nasıl alabileceğinizi öğrenmek için virüsten koruma programınızın belgelerini denetleyin veya Web sitesini ziyaret edin. Bazı virüslerin, virüsten koruma güncelleştirmelerini yüklemek amacıyla Web sitesine gidememeniz için belli başlı virüsten koruma Web sitelerini engellediğini unutmayın. Bu şekilde engellenirseniz, en son güncelleştirmeleri yüklemek için kullanabileceğiniz bir diskleri olup olmadığını öğrenmek için virüsten koruma programı satıcınıza danışın. Bu diski virüs bulaşmamış bir bilgisayarda da (örneğin, bir arkadaşınızın bilgisayarı) oluşturmanız mümkün olabilir.

  Çevrimiçi bir tarayıcı kullanın. Bir virüsten koruma yazılımı yüklü değilse, bazı ortak siteleri, bilgisayarınızda en son virüsleri arayan ücretsiz çevrimiçi tarayıcılar sunar. Bu tarayıcılar sizi virüs bulaşmasından korumaz, ancak bilgisayarınızda zaten olan virüsleri bulup temizlemenize yardımcı olur.

  Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı'nı kullanın. Microsoft, ayda bir güncelleştirilen Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı'nı sunar. Aracı yüklemek ve hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı Web sitesini ziyaret edin. Araç, bilgisayarınızı en yeni virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar. Aracı çalıştırdıktan sonra, bilgisayarınızda bulunan kötü amaçlı yazılımların açıklandığı ve taranan tüm virüslerin listelendiği bir bildirim alırsınız.

  Kaçak virüsü durdurun. Virüsler çoğunlukla bilgisayarınızın denetimini ele geçirmek ve kendi kopyalarını bilgisayardan bilgisayara göndermek için özellikle oluşturulurlar. Bilgisayarınızın performansı yavaşlıyor ve ağa normalden daha sık erişiyorsa, bunun olduğunu çoğu kez siz de anlayabilirsiniz. Böyle olduğunda, Internet ve ağ bağlantınızı kesmelisiniz (bağlıysanız). Internet'e fiziksel bir bağlantı ile bağlıysanız, ağ bağlantınızı veya telefon kablonuzu bilgisayardan çıkarın. Internet'e dizüstü bilgisayarda kablosuz bağlantı üzerinden bağlıysanız, bilgisayardaki kablosuz bağdaştırıcıyı kapatın (ya bir anahtarı kapatarak ya da kablosuz bağdaştırıcı kartınızı çıkararak). Bilgisayarınızın Internet bağlantısı kesildikten sonra, virüsü temizlemek için virüsten koruma yazılımınızı (diskten veya bilgisayarınızdaki yazılımdan) çalıştırın.

  Virüsleri el ile temizleyin. Bazen bir virüsün elle temizlenmesi gerekir. Çoğu kez bu teknik bir işlemdir ve yalnızca Windows kayıt defterini kullanma deneyimi olan ve Windows'da sistem ve program dosyalarını görüntüleyip silmeyi bilen bilgisayar kullanıcılarınca denenmelidir.

  Birinci adım virüsü tanımlamaktır. Virüsten koruma yazılımınızı çalıştırarak virüsün adını belirleyin. Virüsten koruma yazılımınız yoksa veya programınız virüsü algılamazsa, nasıl davrandığıyla ilgili ipuçlarına bakarak virüsü yine de tanıyabilirsiniz. Virüs tarafından görüntülenen tüm iletilerin metnini yazın veya virüsü e‑posta ile aldıysanız, konu satırını ya da iletiye iliştirilmiş dosyanın adını yazın. Virüsün adını bulmaya çalışmak ve nasıl temizleneceğiyle ilgili yönergeler için virüsten koruma yazılımı satıcısının Web sitesinde, yazdığınız bu şeylerle ilgili bilgiler araştırın.

  Virüs silindi. Şimdi ne yapmalıyım? Virüs temizlendikten sonra, bazı yazılımları yeniden yüklemeniz veya kayıp bilgileri geri yüklemeniz gerekebilir. Düzenli yedekleme yapmak, virüs saldırısının etkisini ortadan kaldırmak için bir süre idare edebilir. Yedekleme yapmadıysanız, şimdiden başlayın. Gelecekte karşılaşacağınız saldırıları engellemeye nasıl yardımcı olacağınızı öğrenmek için, bkz. Bilgisayarımın virüslerden korunmasını nasıl yardımcı olabilirim?
   


Sayfayı Paylaş