Bilimsel Araştırma Nasıl Yapılır

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 13 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Bilimsel Araştırma Nasıl Yapılır?
  1. Bilimsel Araştırma İlke ve Yöntemleri
  1.1. Bilimsel Araştırma nedir?
  Bilimsel araştırma, bir araştırmacının bir problemi ele alarak açıkça belirtilmiş sonuçlar üretmesinin yoludur, raporudur. Her rapor, raporu hazırlayanın veya bir başkasının önceden yapmış olduğu araştırmalara dayandırılmıştır.
  Bütün bu çalışmada da yapılacak şey seçilen konuyu araştırmak ve bulguları kaleme almaktır. Araştırmacı başka araştırmacıların topladığı bilgileri gerektiği gibi kullanmayı bilmelidir.

  1.2. Bilimsel Araştırma raporunun Temel özellikleri
  Bir bilimsel araştırma;
  açık, anlaşılır, güvenilir, gerçekçi, düzenli, Belirli bir mantık çerçevesinde ve doğru olmalıdır. Konu çok fazla dağıtılmadan, daha sonra açıklanacak, belirli bir düzenle anlatılmalıdır.
  Özetle; Araştırma konu dışı pek çok soru sorulsa bile içerikte yanıtlanmamış tek bir soru bile bırakmayacak şekilde bir araya getirilmiş birbirini tamamlayan bilgiler ve fikirler birliği olmalıdır. Yapılan araştırmanın açık ve düzenli ve anlaşılabilir olması gerekmektedir. Araştırmacının teknik adı altında bir araya getirdiği tüm düzenekler ve yöntemler bu gereksinimleri karşılamak için kullanılır.

  2. Bilimsel araştırma nasıl yapılır?
  2.1. Konu Seçimi
  Araştırmacılar ilgi duydukları konuyu belirleyerek Bölüm başkanlığına dilekçe ile baş vuracaklardır. Konular belirlendikten sonra; aşağıdaki noktalara dikkat edilerek araştırma raporu hazırlanmalıdır.

  2.2. Seçilen konunun araştırılması
  Okuma, yazma ve düşünme bir araştırmanın vazgeçilmez üç unsurudur. Raporun özünü ortaya çıkarmak için yapılacak ilk adım, sizden önce aynı konuda bir başkasının makale veya kitap şeklinde bir çalışma yapıp yapmadığını bulmaktır. Bunun için iyi bir literatür çalışması yapmak yani o konunun eski kayıtlarına bakmak gerekir. Bunun işlemin temel başvuru kaynakları kütüphaneler ve günümüzde çok yaygın olarak kullanılan Internet’tir.
   


Sayfayı Paylaş