Bilgisayarınızın Performansını Arttırmanın Yolları

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Performans Bilgileri ve Araçları, Windows Deneyimi Dizini ve ReadyBoost özelliklerinin tümü de bilgisayarınızın performansını artırmaya yönelik yollar sunar.

  Performansı arttırmaya yardımcı olabilecek görevler
  Performans Bilgileri ve Araçları'nın sol bölmesindeki görevler bilgisayarınızın performansını artırmaya yardımcı olabilir.

  Performans Bilgileri ve Araçları'nı açmak için

  • Performans Bilgileri ve Araçları'nı açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna Performans Bilgileri ve Araçları yazın ve sonuç listesinde Performans Bilgileri ve Araçları'nı tıklatın.
  Görsel efektleri ayarlama :Menülerin ve pencerelerin görünümünü değiştirerek performansı en iyi duruma getirin.

  Dizin oluşturma seçeneklerini ayarlama :Dizin oluşturma seçenekleri, aradığınız şeyleri bilgisayarınızda kolay ve hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olabilir. Arama işleminin kapsamını sadece sık kullandığınız dosya ve klasörlerde arama yapılacak şekilde daraltarak daha etkili bir biçimde arama yapabilirsiniz.

  Güç ayarlarını yapma :Güçle ilgili ayarları, bilgisayarınızın güç tasarrufu ayarlarından daha etkili şekilde yararlanmasını sağlayacak biçimde değiştirebilirsiniz ve taşınabilir bilgisayarlar için pil kullanımını ayarlayabilirsiniz.

  Disk Temizleme özelliğini açma : Bu araç sabit diskinizdeki gereksiz veya geçici dosyaları siler, böylece boş alan miktarını arttırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Disk Temizleme'yi kullanarak dosyaları silme.

  Gelişmiş araçlar : Sistem yöneticilerinin ve BT uzmanlarının sorun gidermede sıkça kullandığı Olay Görüntüleyicisi, Disk Birleştiricisi ve Sistem Bilgileri gibi gelişmiş sistem araçlarına erişebilirsiniz. Ayrıca, performansla ilgili sorunlar ve onlar hakkında ne yapılabileceği ile ilgili bildirimleri görüntüleyebilirsiniz. Örneğin, Windows bir sürücünün performansı düşürdüğünü algılarsa, hangi sürücünün soruna neden olduğunu öğrenmek için bildirimi tıklatır ve sürücünün nasıl güncelleştirileceğine ilişkin yardım bilgilerini görüntülersiniz. Listenin başında yer alan sorunlar, listenin sonlarındaki sorunlara göre sistemi daha fazla etkiler.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Windows Deneyimi Dizini, bilgisayarınızın donanım ve yazılım yapılandırmasının özelliklerini ölçer ve bu ölçüyü temel puan adlı bir sayıyla gösterir. Temel puan ne kadar yüksek olursa, bilgisayarınız özellikle ileri düzeyde ve kaynak tüketen görevleri yaparken düşük temel puanlı bilgisayarlara göre genellikle daha iyi ve daha hızlı çalışacak demektir.

  Bilgisayarınızın temel puanını görüntülemek için

  • Performans Bilgileri ve Araçları'nı açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna Performans Bilgileri ve Araçları yazın ve sonuç listesinde Performans Bilgileri ve Araçları'nı tıklatın.
   Bilgisayarınızın Windows Deneyimi Dizini temel puanı ve alt puanları bu sayfada görüntülenir. Alt puanları ve temel puanı göremiyorsanız Bu bilgisayarı derecelendir'i tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Donanımınızı yeni yükselttiyseniz ve puanınızın değişip değişmediğini öğrenmek istiyorsanız Değerlendirmeyi yeniden çalıştır'ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  Windows Deneyimi Dizini başka yazılım geliştiricileri tarafından da kullanılır, böylece bilgisayarınızın temel puanına uygun programlar satın alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için, bkz. Windows Deneyim Dizini nedir?

  Bilgisayarınızın donanımı (örneğin, işlemci hızı, yüklü olan rasgele erişim belleği (RAM) ve sabit disk boyutu ile ilgili ayrıntılı bilgileri görüntülemek için, Ayrıntılı performans ve sistem bilgilerini görüntüleyin ve yazdırın'ı tıklatın.
   
 3. EmRe Well-Known Member

  ReadyBoost, çoğu USB flash sürücülerindeki ve flash bellek kartlarındaki depolama alanını kullanarak bilgisayarınızı hızlandırabilir. Bilgisayarınıza ReadyBoost uyumlu depolama aygıtı taktığınızda Otomatik Kullan iletişim kutusu size ReadyBoost kullanma seçeneği sunar. Bu seçeneği belirlerseniz bu amaç için aygıtta ne kadar bellek kullanacağınızı seçin.

  Daha fazla bilgi için bkz. Depolama aygıtı için ReadyBoost'u açma veya kapatma.
   
 4. EmRe Well-Known Member

  Windows, bilgisayarınızın performansı veya sisteminizin bakımı ile ilgili bazı genel sorunları otomatik olarak çözmekte kullanabileceğiniz iki sorun giderme programı içerir.
  • Performans sorun gidericisini açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna sorun giderici yazın ve Sorun giderme öğesini tıklatın. Sistem ve Güvenlik altında, Performans sorunlarını denetle'yi tıklatın.
  • Sistem Bakımı sorun gidericisini açmak için Başlat düğmesini [​IMG] ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna sorun giderici yazın ve Sorun giderme öğesini tıklatın. Sistem ve Güvenlik altında, Bakım görevlerini çalıştır'ı tıklatın.
   

Sayfayı Paylaş