Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin Depolama Aygıtınızdaki Belleği Kullanma

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  ReadyBoost, çoğu USB flash sürücü ve flash bellek kartındaki depolama alanını kullanarak bilgisayarınızı hızlandırabilir. Bilgisayarınıza ReadyBoost uyumlu depolama aygıtı taktığınızda, Otomatik Kullan iletişim kutusu size ReadyBoost ile bilgisayarınızı hızlandırma seçeneği sunar. Bu seçeneği belirlerseniz, bu amaçla kullanmak üzere aygıtta bellek miktarını seçebilirsiniz.

  Aygıtı ReadyBoost ile çalışmak üzere ayarladığınızda, Windows en iyi performans için kullanmanıza izin verdiği önerilen alan miktarını gösterir. ReadyBoost'un bilgisayarınızı verimli olarak hızlandırması için, flash sürücü veya bellek kartında en az 1 gigabayt (GB) kullanılabilir alan olmalıdır. Aygıtınızda ReadyBoost için kullanılabilir yeterli alan yoksa, sisteminizi hızlandırmak için kullanmak isterseniz aygıtta alan boşaltmanızı söyleyen bir ileti görürsünüz.

  ReadyBoost'u özel bir flash sürücü veya başka çıkarılabilir depolama aygıtı için etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Depolama aygıtı için ReadyBoost'u açma veya kapatma.

  [​IMG]

  ReadyBoost sekmesi, sistem hızınızı artırmak için kullanmak üzere çıkarılabilir aygıttaki depolama alanı miktarına karar vermenizi sağlar.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  ReadyBoost için USB flash sürücü veya flash bellek kartı seçerken nelere bakmak gerektiğiyle ilgili bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:
  • Bilgisayarınızı etkin olarak hızlandırmak üzere ReadyBoost için önerilen en az kullanılabilir alan miktarı 1 GB'dır.
  • En iyi sonucu elde etmek için, bilgisayarınızdaki bellek (RAM) miktarının en az iki katı (tercihen belleğinizin dört katı) kullanılabilir alana sahip flash sürücü veya flash bellek kartı kullanın. Örneğin, 1 GB RAM'li bilgisayara sahipseniz ve 4 GB USB flash sürücü takarsanız, ReadyBoost'tan en iyi performansı elde etmek için flash sürücüde en az 2 GB (tercihen 4 GB'ın tümü) bırakmalısınız. Gerek duyacağınız bellek miktarı bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza bağlıdır. Aynı anda birçok program açık tutulduğunda daha fazla bellek kullanılır.
  • Çoğu bilgisayarda en iyi sonucu elde etmek için ReadyBoost'a 2 GB ila 4 GB alan verin. Çoğu flash sürücü ve flash bellek kartında ReadyBoost için 4 GB'dan fazla alan ayırabilirsiniz. (FAT32'den daha eski dosya sistemiyle biçimlendirilen depolama aygıtları 4 GB'dan fazla depolayamaz.) ReadyBoost ile tek çıkarılabilir depolama aygıtında en fazla 32 alan (ve bilgisayar başına toplam 256 GB kadar) kullanabilirsiniz (aynı bilgisayara sekiz adete kadar USB flash sürücü veya flash bellek kartı takarak).
  • ReadyBoost ile çalışmak için USB flash sürücü USB 2.0 veya daha üstünü desteklemelidir. Bilgisayarınızda flash sürücüyü takabileceğiniz en az bir boş USB 2.0 bağlantı noktasına sahip olmalısınız. ReadyBoost, flash sürücüyü diğer USB aygıtlarıyla paylaşılan harici USB hub yerine doğrudan bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktasına takarsanız en iyi biçimde çalışır.
  • USB flash sürücünün ReadyBoost ile çalıştığından emin olmak isterseniz, flash sürücünün "ReadyBoost için geliştirilmiş" olduğunu belirten üretici notunu arayın. Tüm üreticiler paketlerinde bunu belirtmez. ReadyBoost uyumluluğundan bahsedilmiyorsa, flash sürücü ReadyBoost ile yine de çalışabilir.
  • CompactFlash ve Secure Digital (SD) bellek kartları gibi çok farklı flash bellek kartları vardır. Bellek kartlarının çoğu ReadyBoost ile çalışır. Bazı SD bellek kartları SD kart arabirimindeki sorunlar nedeniyle ReadyBoost ile iyi çalışmaz. ReadyBoost, bu kartlardan birini kullanmaya çalışırsanız bir uyarı iletisi gösterir.
  Notlar

  • Bilgisayarınız katı hal sürücüsü (SSD) teknolojisi kullanan bir sabit diske sahipse, USB flash sürücü veya flash bellek kartını taktığınızda ReadyBoost ile bilgisayarınızı hızlandırma seçeneğini göremeyebilirsiniz. Bunun yerine "Sistem diski ReadyBoost'tan ek yarar sağlamayacak derecede yeterince hızlı olduğundan ReadyBoost etkinleştirilmedi" mesajını alırsınız. Bunun nedeni, bazı SSD sürücülerin ReadyBoost'tan fayda sağlamayacak kadar hızlı olmalarıdır.
  • Bazı durumlarda, aygıtınızda bilgisayarınızı hızlandırmak için tüm belleği kullanamayabilirsiniz. Örneğin, bazı flash bellek aygıtlarında hem yavaş hem de hızlı bellek bulunur, ancak ReadyBoost bilgisayarınızı hızlandırmak için yalnızca hızlı flash belleği kullanabilir.
   

Sayfayı Paylaş