Bilgisayarımın Virüslerden Korunmasına Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 14 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Bilgisayarınızı virüslere ve diğer tehditlere karşı korumak zor değildir, ancak bunun için çaba göstermelisiniz.
  • Bir virüsten koruma programı yükleyin. Virüsten koruma programı yüklemek ve bu programın güncel kalmasını sağlamak, bilgisayarınızı virüslere karşı korumanıza yardımcı olur. Virüsten koruma programları e-postanıza, işletim sisteminize veya dosyalarınıza bulaşmaya çalışan virüsleri tarar. Yeni virüsler günlük olarak çıkabilir; bu nedenle, güncelleştirmeler için virüsten koruma programı üreticisinin web sitesini sık sık denetleyin. Bazı virüsten koruma programları, gerektiğinde yenilenebilen yıllık abonelik sistemiyle satılsa da, pek çoğu ücretsiz olarak da bulunabilir. Microsoft, Microsoft Security Essentials web sitesinden yükleyebildiğiniz ücretsiz bir virüsten koruma programı olan Microsoft Security Essentials'ı sunar.
  • E-posta eklerini açmayın. Birçok virüs e‑posta iletilerine eklenir ve e‑posta eki açılır açılmaz yayılır. En doğrusu, beklediğiniz bir ek olmadığı sürece hiçbir eki açmamaktır. Microsoft Outlook ve Windows Mail, tehlikeli olabilecek eklerin engellenmesine yardımcı olur.
  • Windows'un güncel kalmasını sağlayın. Microsoft, bilgisayarınızı korumaya yönelik özel güvenlik güncelleştirmelerini düzenli olarak yayımlar. Bu güncelleştirmeler olası güvenlik açıklarını kapatarak virüslerin ve diğer bilgisayar saldırılarının engellenmesine yardımcı olabilir. Windows otomatik güncelleştirmeyi etkinleştirerek, Windows'un bu güncelleştirmeleri aldığından emin olun. Nasıl yapılacağını öğrenmek için bkz. Otomatik güncelleştirmeyi açma veya kapatma.
  • Güvenlik duvarı kullanın. Windows Güvenlik Duvarı veya başka bir güvenlik duvarı programı, bilgisayarınıza bağlanmaya çalışan bir virüs veya solucan olması durumunda bu şüpheli etkinlik konusunda sizi uyarır. Aynı zamanda, zararlı olabilecek programları bilgisayarınıza karşıdan yüklemeye çalışan virüsleri, solucanları ve korsanları engelleyebilir.
   


Sayfayı Paylaş