Bilgisayarımda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Aşağıdaki sorulardan birini "evet" olarak yanıtlıyorsanız bilgisayarınızda virüs olabilir.

  Bilgisayarınız çok yavaş mı çalışıyor?
  En sık görülen virüs belirtisi bilgisayarın normal performansından çok daha yavaş çalışmasıdır. Ancak yavaş performansın, birleştirilmesi gereken bir sabit disk, daha fazla belleğe (RAM) gereksinim duyan bir bilgisayar veya casus yazılımlar ya da reklam yazılımları gibi başka nedenleri de olabilir. Casus yazılımlar hakkında daha fazla bilgi için bkz. Bilgisayarınıza bir casus yazılımın bulaştığını nasıl anlarsınız.

  Beklemediğiniz iletiler alıyor musunuz veya programlar otomatik olarak mı başlatılıyor?
  Bazı virüsler Windows'a veya bazı programlarınıza zarar verebilir. Söz konusu zararlar nedeniyle beklenmedik şekilde iletiler görüntülenebilir, programlar otomatik olarak başlatılabilir ve kapatılabilir veya Windows aniden kapatılabilir.

  Modeminiz veya sabit diskiniz gereğinden fazla mı çalışıyor?
  Bir e-posta virüsü kendisinin çok sayıda kopyasını e-posta yoluyla göndererek çalışır. Bunun belirtilerinden biri, geniş bant veya harici modeminiz üzerindeki etkinlik ışığının sürekli yanması, diğeri ise bilgisayarınız çalıştığı sırada sabit diskinden sürekli olarak ses gelmesidir. Bunlar her zaman için bir bilgisayar virüsünün bulunduğunun belirtisi olmayabilir, ancak diğer sorunlarla bir araya geldiğinde virüs bulaştığını gösterebilir.

  Virüsleri denetlemek için, virüsten koruma programıyla bilgisayarınızı tarayın. Yeni virüsler her gün çıktığından virüsten koruma programınızın güncelleştirilmesi önemlidir. Bilgisayar güvenliği hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft web sitesindeki Evde Güvenlik sayfasına gidin.

  Bilgisayarınızdan kötü amaçlı yazılımları nasıl kaldıracağınızı öğrenmek için, Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı web sayfasına gidin.
   


Sayfayı Paylaş