Biberon Çürüğü

Konusu 'Anne-Çocuk' forumundadır ve Pelin tarafından 20 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  Biberon Çürüğü

  Bebeğinizin sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için oturmaya başlar başlamaz diş hekimine gitmesi gerektiğini biliyor musunuz? Çünkü bir yaşına kadar anne sütü veya biberonla beslenen bebeklerde ‘biberon çürüğü’ oluşabiliyor.
  Dişler için en büyük hastalık hiç kuşkusuz, diş çürüğü. Pek çok faktörün bir araya gelmesi ile oluşan diş çürüğü, öncelikle diş dokusundan kaynaklanıyor. İkinci faktör ise dış yüzeyinde biriken yiyecek artıkları ve bakterilerden oluşan diş yüzeyinde biriken yiyecek artıkları ve bakterilerden oluşan diş plağı. Diş plağı içindeki bakteriler, ağza alınan yiyeceklerden asit meydana getirerek dişlerin çürümesine neden olur. Yani üçüncü ve en önemli faktör de, yiyecek ve içeceklerdir. Diş çürüğüne neden olan bakteriler, özellikle şeker ve karbonhidratlardan asit oluşturarak diş çürüğüne neden olur.
  Beslenmenin diş çürüğü üzerindeki etkisini ortaya koyan en çarpıcı çürük şekli, ‘biberon çürüğü’ diye bilinen yaygın çürükler.

  Çocuk doktorları ve diş hekimleri bir yaşından sonra biberonla ve anne sütü ile beslenmenin bırakılması gerektiği konusunda fikir birliği içindeler. Yaklaşık 6-8 aylık bebeklerde süt dişlerinin sürmeye başlaması ile birlikte ek gıdalara geçiliyor ve bir yaşından sonra da normal gıdalar verilebiliyor. İşte tam da bu aylarda, yani çocuğun bir yaşından daha uzun süre sık aralıklarla ve özellikle uyku sırasında tatlandırılmış sıvıların biberonla verilmesi sonucu ‘biberon çürüğü’ oluşuyor. Özellikle içinde süt veya meyve suyu bulunan biberonla uykudayken beslenen çocuklarda, uykuda tükürük akışının azalmasına bağlı olarak diş yüzeylerinin temizlenebilmesinin minimuma inmesi sonucu bu tür çürüklere rastlanıyor.

  Biberon Çürüğü Nasıl Anlaşılır?
  Özellikle 2-4 yaş arası çocuklarda üst kesici dişlerin aşırı yıkımı ile belli olan ‘biberon çürüğü’, biberondaki sıvının özellikle üst kesici dişler bölgesinde göllenmesi ile oluşuyor. Çoğunlukla çürükler, biberondan gelen sıvının izlediği yolu takip ederek tüm üst çenedeki dişleri etkiliyor. Alt çene ön bölgedeki kesici dişler ise başlangıçta çürüksüz olup, çürükten en son etkilenen dişleri oluşturuyor. Çünkü, biberonla beslenme sırasında, dilin alt süt kesici dişleri üzerini örtüyor ve onları biberondaki sıvının etkisinden koruyor. Araştırmalar, bir yıldan uzun süre ve sık aralarla anne sütü ile beslenen bebeklerde, özellikle diş yüzeyi temizliği yapılmadığında biberon çürüğü bulgularına rastlandığını gösteriyor. Ayrıca, bal, reçel gibi tatlılara batırılarak verilen emzik de benzer çürüklere neden olabiliyor. Bu araştırma sonuçlarına göre annelere tavsiyemiz, bebekleri 1 yaşına geldiği zaman anne sütü veya biberon ile beslenmeyi bırakmaları, emziği bala ve reçele batırarak vermemeleri.
  Ayrıca bebek nasıl besleniyorsa beslensin, diş yüzeyi temizliğine başlamaları ve oturmaya başlar başlamaz da dişhekimine götürerek, sağlıklı dişlere nasıl sahip olabileceklerini öğrenmeleri.
   


 2. mecay Well-Known Member

  yanlış anlama ama pelim bu gibi şeyeler burada kimin işine yarar ki
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  pelin in konularına hergün google den yüzlerce kişi geliyor mecay :)
   

Sayfayı Paylaş