Biberin Faydaları Kısaca

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Biber ve Faydaları

  Diğer İsimleri: Capsicum annuum, Pepper, Piment d’Amerique

  Biber: Yeşil biberin vücudu toksinlerden arındırma özelliği vardır, çünkü yüklü miktarda C, B1, B2, E, P, K ve A provitamini içerir. P vitamini damarları yumuşatır. K vitamini kanın pıhtılaşma yeteneğini artırır.
  Acı ve tatlı çeşitleri olan, farklı renklerde sebze ve baharat olarak kullanılan bitkilerin genel adıdır. Biber, özellikle C vitamini açısından oldukça zengindir.

  Biberin Faydaları: Acı biber, İştah açar. Acı biber yüksek oranda lif içerir. Bu da kabızlığa iyi gelir. Balgam söktürür. Kronik bronşiti ve anfizemi hafifletir. Damarlarda pıhtılaşmış kanı çözer. Ağrıları hafifletir.
  Mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır. Romatizmaya iyi gelir. Kanamaları önler. Cinsel arzuyu arttırır. Kırmızı biber, insanı ferehlatır ve nefes yollarını açar. Bronşit ve grip gibi hastalıklarda faydalıdır. Damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Akciğerleri temizler ve balgam söktürür. Eklem iltihaplanması, diş ve boğaz ağrıları, sindirim sistemi bozuklukları, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda faydalıdır. Biberler, içerdikleri antioksidan ve diğer maddelerle bedenin birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma rizikosunu azaltır; felç geçirme ve katarakt illetine tutulma tehlikesini en aza indirger.turkeyarena Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yemek sırasında yenen biber gaza iyi gelir. Mide tembelliğini giderir.

  Sebze olarak yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Kızartması yapılır. Ayrıca, baharatı da elde edilir.
   


 2. elif Moderator

Sayfayı Paylaş