Bezelyenin Faydaları ve Zararları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Bezelye Faydaları

  Bezelye protein, lif ve nişasta açısından zengin bir besindir. Protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, potasyum, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, A vitamini, C vitamini ve E vitamini içermektedir.

  Kuru bezelye protein ve nişasta açısından taze bezelyeden daha zengindir. Bununla birlikte, taze bezelyeyi sindirmek daha kolaydır.

  Bezelyenin Faydaları: Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye, uykuyu düzene sokmakla birlikte, iştah açar ve insanın ruh halini düzelterek insanların neşeli olmalarını sağlar. Bezelye vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir. Kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardım eder. Bezelye kansızlık, kan kanseri, bağırsak kanseri riskini azaltır. Bunun yanı sıra karaciğerin düzenli çalışması sağlar. Karaciğerin çalışmasını düzene sokar. Özellikle taze bezelye bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderir. Kolayca çözümlenebilir çeşitli lif maddelerini çok miktarda içerdiğinden, bezelye, özellikle kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürücü etki yapar, kalp krizi geçirme riskinide azaltır. Bezelyeyi çok tüketen kişilerde akut apandisite çok az rastlandığı gene araştırma sonuçlarıyla saptanmıştır.turkeyarena Bezelyede, gebeliği önleyici bazı maddeler bulunmaktadır: Bu maddeler, hem kadınlar ve hem de erkekler üzerinde nüfus planlamasına yardımcı olacak etkiler yapmaktadır.

  Bezelye pek çok yemekte ve çorbalarda kullanılır. Bütün bu yararlarının yanında içerdiği besin öğeleri nedeniyle kuvvetli bir besin olan bezelyeyi sindirmekte bazen güçlük çekilebilir. Bu nedenle, vücudu zorlamayacak ölçüde yemek daha faydalıdır.
   


 2. elif Moderator

 3. Pelin Super Moderator

  Elif,bezelyeyi çok severim.ama bugüne kadar ne faydası var diye hiç düşünmemiştim:D
  sayende çok şey öğrendik.teşekkürler tpx
   

Sayfayı Paylaş