Beynin Yapısı ve Görevleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 22 Eylül 2007 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Beynin Yapısı ve İşleyişi

  Kafatasımız içinde bulunan ve iki bölüm halinde olan organımıza beyin adı verilir. Hayatımız boyunca tüm vücudumuzu yöneten organımızdır. Beynimiz sayesinde yemek yer, düşünür, uzuvlarımızı hareket ettirebiliriz.

  Beynimizin girintili ve çıkıntılı bir yapısı vardır. Bu sayede daha geniş bir alana sahip olur. Milyonlarca sinir hücresi bu kıvrımlara yerleşik durumda bulunur. Beyin korunması amaçlı üç kat halinde zara sahiptir. Bu üç zar, örümcek ağı şeklinde, ince zar ve sert zar olarak adlandırılır. Sert olan zar, koruma zarı adındadır. İnce zar taşıdığı kan aracılığı ile beyni besler. Örümcek ağı yapısında olan zar ile ince zar arasında olan sıvı bir amortisör işlevi görür ve beyni darbelere karşı dirençli hale getirir. Beynin dış bölümü boz, iç bölümü ise beyaz renklidir. Dış kısım sinir hücreleri ile kaplı bulunmaktadır. Boz renkli bu dokunun alt kısmında sinir hücrelerinin uzantıları yani aksonlar bulunmaktadır. Bu kısmada ak madde adı verilmektedir. Beyin, iki kısımdan meydana gelmektedir. Bu iki kısmı birbirine bağlayan ak maddeden yapılmış iki köprü bulunmaktadır. Bunlara nasırlı cisim ya da beyin üçgeni adı verilmektedir.

  Beyin: Kafatası içerisindeki en büyük sinirsel organdır. Yüzeyi girintili çıkıntılı olup iki yarım küreden oluşur. Beyinle kafatası arasında bulunan 3 katlı zar beyni sarsıntılardan ve darbelerden korur. Yapısında milyarlarca sinir hücresi ağ şeklinde bulunur. Beyin yardımıyla insan vücudunda;
  – Duyu organlarından gelen uyarılar değerlendirilir.

  – Problem ve olaylar düşünülür, çözülür.
  – Öğrenme faaliyeti ve hafıza olgusu sağlanır.
  – Acıkma, susama, uyku, uyanıklık düzenlenir.
  – Kan basıncı ve vücut sıcaklığı düzenlenir.
  – Hormonların salgılanma zamanı belirlenir.

  1- Duyu merkezidir (Görme, tat alma, koklama, işitme, dokunma duyularının merkezidir.)

  2- İstemli yapılan hareketlerin merkezidir. (İskelet kasları tarafından gerçekleştirilen yüz, kol ve bacakların, parmakların hareketini yönetir. Hareket sinirleri omurilik soğanından geçerken çaprazlaşır. Bu nedenle beynin sağ tarafı vücudun solunu, beynin sol tarafı vücudun sağını kontrol eder.)

  3- Hafıza (zekâ), öğrenme, konuşma, yazma, bilgi depolama ve saklama davranışlarını yönetir. Zekâ derecesi beynin maddesine, sinirlerin kalıtsal özellik ve gelişme derecelerine bağlı olarak değişir. Özetle zekâ, bütün beynin fonksiyonudur.

  4- Sevinç, ağlama, üzüntü gibi ruhsal durumların merkezidir.

  5- Beynin içindeki hipotalamus bölgesi şunlardan sorumludur:
  · Vücut ısısını ayarlamak.
  · Kan basıncını, kalp- damar sistemini, elektrolit dengesini (su- tuz- iyon vs.) düzenlemek.
  · Enerji metabolizmasını, (karbonhidrat ve yağ metabolizmasını) metabolizma hızını düzenlemek.
  · Hormonal denetim yapmak. (gebelik ve üreme hormonlarını kontrol eder, hipofizi uyarır.)
  · Strese karşı acil cevap vermek.

  Beynin sol yarım küresi, konuşma, lisan öğrenme, sistematik, matematik işlemler gibi faaliyetleri gerçekleştirir.turkeyarena Sağ yarım küresi ise, resim yapma, yol haritası takip etme, soyut kavramları algılama gibi faaliyetleri yürütür. Bir yarım kürenin yaptığından, diğerinin haberdar olmasını nasırlı cisim sağlar.

  Beyin, oksijensizliğe en duyarlı organımızdır. Beynin zedelenmesi veya beyin hücrelerinin ölümü halinde kişi ölmez; fakat bitkisel yaşama girer.

  Beynin görevleri nelerdir?
  duyu organlarını kontrol eder
  hormonların salgılanmasını kontrol eder
  istemli hareketlerin kontrol merkezidir
  kan basıncı vücut sıcaklığı susama ve acıkmayı kontol eder
  zeka irade ve hırs merkazleri beyindedir
  okuma yazma ve anlamayı sağlar
   


Sayfayı Paylaş