Beyin Sarsıntısı Nedir, Beyin Sarsıntısı Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 18 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Beyin Sarsıntısı
  Beyin sarsıntısı nedir?
  Kısa süreli bir şuursuzlukla birlikte gelen bir baş yaralanmasıdır. Bu durumdan sonra genellikle baş ağrıları ve baş dönme halleri meydana gelmektedir. Beyin sarsıntıları genellikle herhangi bir sakatlığa yol açmamakta, ancak çok kez duygusal düzensizlik, kuruntu ve sıkıntı ile birlikte gelmektedir.

  Beyin sarsıntısından iyileşme şansları nedir?
  Tam bir iyileşme er geç genellikle meydana gelmektedir. Ancak bazı hastalarda, bazen aylarca süregelen, belirsiz periyotlar süresince tekerrür eden baş ağrıları ve baş dönmeleri olmaktadır. Duygusal düzensizlik çok kere mevcut olabilecek ve artma eğilimi göstererek belirtilerin devam etmesine neden olabilecektir. Daha yaşlı olan hastalarda ve duygusal dengesizlikleri olan kişilerde belirtileri daha uzun süreli olmaktadır.

  Beyin sarsıntıları beyne etki eder mi?
  Hayır.

  Beyin sarsıntısı ileri bir tarihte ciddi rahatsızlık meydana getirebilme eğiliminde midir?
  Hastaların büyük çoğunluğu tam anlamıyla iyileşmektedirler. Ancak, çok az oranda olan bazı kişilerde bir baş yaralanmasından dolayı beyin etrafında bir kan pıhtısı gelişmektedir. Bu durum "subdural hematoma" olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık durumu artan pıhtı ile birkaç hafta ve hatta birkaç ay sonra artan belirtiler ile kendisini göstermektedir. Bundan dolayıdır ki, başlarından yara alan kimseler, bunlar ne kadar küçük olursa olsun, belirtiler devam ettiği sürece bir beyin cerrahının yapacağı periyodik baş bölgesi muayenelerini devam ettirmelidirler.

  Beyin sarsıntısı sonrası veya sarsıntı doğrucu (travmatik) safhası sonrası ne demektir?
  Aralarında baş ağrısı ve baş dönmesi bulunan ve beyin sarsıntısından sonra meydana gelen bir belirtiler grubudur. Ayrıca, aşırı bitkinlik ve enerji noksanlığı, başta bir baskı duyusu ve devamlı olarak çalışamama durumu meydana gelmiş olabilecektir. Duygusal faktörlere de rastlanmakta, kuruntu ve depresyon halleri de görülmektedir.

  Beyin sarsıntısı sendromu nasıl tedavi edilmektedir?
  En önemli metot psikoterapidir. Bu tedavi metodu çok kez yapılması devamlı, sürekli ve kuvvetli olmalıdır. Hastanın durumu ve toleransı göz önünde tutularak, kendisine çalışma imkanları verilmesi de çok önemli faktörler arasında bulunacaktır.

  Beyin sarsıntısından sonra meydana gelecek baş ağrıları ve baş dönmeleri kalıcı mahiyette midir?
  Hayır. Bu belirtiler er geç ortadan kaybolacaktır.
   


Sayfayı Paylaş