Beyaz Et Kilo Aldırırmı

Konusu 'Diyet-Fitness' forumundadır ve GamZe tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Beyaz Et Kilo Aldırırmı
  Vücudumuz ihtiyaç duyduğu temel maddelerden birisi de proteindir. Proteinleri vücudumuza aldığımızda önce hücrelerimizde aminoasit yani yapıtaşlarına ayrılırlar. Hücrelerimizde aminoasitleri ayrıldıktan sonra bize özgü kalıtım materyali yani DNA'larımızın kontrolünde tekrar protein oluştururlar. Bedenimizin bütün parçası; deri, organlar, saç kısacası bedenimizi beden yapan herşey proteindir. Bu da proteinin bizim için ne denli önemli olduğunu göstermekte.

  Proteinin öneminden detaylı bir şekilde bahsettikten sonra protein kaynaklarındanda bahsetmek gerekir. Günlük olarak besinlerimizde protein ağırlıklı beslenerek hem vücudumuz için gerekli olan proteini alır hemde karbonhidrat ve yağ gibi bize kilo olarak geri dönen polimerlerden uzak durmuş oluruz. Protein kaynaklı besinler dendiğinde akla ilk olarak et ve süt ürünleri gelir. Özellikle beyaz et ve balık etinde yüksek oranda protein bulunuz. Balık eti proteinin yanında omega3 yağ asididi de içerir ki bu yağ asidi kalbinizin korunması, beyin fonksiyonlarınızın sorunsuz devam edebilmesi için oldukça önemlidir.turkeyarena.net Beyaz et içerisinde ise yüksek oranda proteinin yanında lifler vardır. Bu lifler bağırsakta uzun süre sindirime maruz kalır. Bu da sizin daha uzun süre tokluk hissetmenizi sağlar. Beyaz etin en bilineni tavuk etidir. Tavuk eti hem bütçenize hemde sağlığınıza hitap eden sizi uzun süre tok tutabilecek bir ettir.

  Beyaz etin faydaları saymakla bitmiyor. Yağ oranı düşük, lif oranı yüksek olduğu için sindirime yardımcıdır. Vücudun kendini onarıp yenilemesi için ihtiyaç duyduğu proteinleri hazır olarak içerisinde bulundurur. Yaralanma, sakatlanma gibi dönemlerde hastalara bol bol beyaz et yenilmesinin önerilmesi de bu sebeptendir. Tavuk eti kilo yapar mı diye soranlara cevabımız ise herşeyin azı karar çoğu zarar olduğu bilincine varmaları gerektiğidir. Herşeyin fazlası vücutta zararlı etki yapar. Buna beyaz ette dahildir. Fazla fazla yediğiniz tavuk eti ya da herhangi bir et vücutta yağ olarak depolanır. Bu yüzden tavuk eti diye sınırsız beyaz et yemeye kalkmayın. Günde 100 gram beyaz et vücudun ihtiyacı olan proteini fazlasıyla karşılayabilir.
   


Sayfayı Paylaş