Beyaz Benek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Balıklarda Beyaz Benek Hastalığı

  Beyaz Benek Hastalığı Belirtileri

  Balığın vücudunda ve gövdesinde şeker kristalleri şeklinde noktalar oluşur. Oluşan her beneğin içinde bir parazit bulunmaktadır. Parazit balığın kanıyla beslenmektedir. Balık parazitlerden rahatsız olduğu için tankınızdaki nesnelere ve kuma sürtünür. Tedavi başlanmazsa parazait solungaçlara ulaşır ve balığın ölümüne sebep olur.

  [​IMG]

  Beyaz Benek Hastalığı Sebepleri

  Hastalık balıktan sudan veya kullanılan bir nesneden taşıyıcı olarak bulaşabilmekle birlikte en yaygın sebebi ısı farkıdır bu nedenle yeni aldığınız balığı tankınıza salarken mutlaka ısıyı dengeleyerek salmalısınız. Kısmi su değişimlerinde değiştirilen suyun ısısı akvaryumla aynı derecede olmalıdır. Isıtıcı sabit ısıda sürekli çalıştırılmalıdır.

  Beyaz Benek Hastalığı Tedavisi

  Tedavide ilk yapılacak işlem akvaryumunuzun suyunun 2-3 derece kadar yükseltmek ve etkili bir beyaz benek ilacı kullanmaktır(sera costopur, biyoteknik Ichthyo, contra ıchthyo v.b) . Hastalığın tedavi süreci yoğunluğa göre 3 ile 10 gün sürebilir. Bu konuda çoğu hobicinin hatası sadece ısıyı yükselterek tedavi uygulamaya çalışmaktır. Isıyı yükseltmemizin sebebebi parazitin balıktan daha kısa sürede ayrılmasıdır.

  Isıyı yükseltince parazit balığın üzerinden daha kısa sürede ayrılır ama parazitin ayrılma sebebi üremektir. Yani sadece ısıyı yükseltmek ilk aşamada sonuç veriyor gibi görünsede aslında parazitin daha yoğun şekilde artmasına sebep olur. Bu nedenle mutlaka bir kimyasal kullanmalıdır. Hastalık tam olarak geçtikten sonra ısı yine kademeli olarak düşürlerek normal sıcaklığa getirilmelidir.

  Hastalıkta ilaç temin edemiyorsanız 10 litreye 30 gr kadar tuz uygulanabilir. Tuz hastalığı iyileştirmesede en azından çoğalmasını engeller böylece ilaç tedavisi için zaman kazanmış olursunuz. Tuz konusunda dikkat edeceğiniz konu kullanacağınız tuz iyotsuz(kaya yada turşu tuzu) olmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş