Beyaz Akıntı Neden Olur, Beyaz Akıntı Nedenleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 26 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Beyaz Akıntı Neden Olur, Beyaz Akıntı Nedenleri
  Beyaz akıntılar, üreme sisteminden gelen kansız akıntılardır. Bazıları fizyolojik, bazıları ise tersine bir dölyolu ya da dölyatağı boynu bozunu sonucudurlar. Dölyatağı boşluğundan ya da borularından bile gelebilirler. Sorgu, beyaz akıntının ortaya çıkışı konusunda kesin bilgiler verir. Akıntı, çocukluktan ya da ergenlik çağından beri varolabilir. Bazı hastalarda, bir cinsel ilişki, düşük, doğum, antibiyotik tedavisi ya da gebelik önleyici tedavi sonrası ortaya çıkmıştır.

  Akıntının nitelikleri, rengi, kokusu, miktarı, sürekli mi, zaman zaman mı olduğu (yani ritmi) öğrenilmelidir. Ayrıca, boşaltım sistemi bozuklukları, dış üreme organı kaşıntısı, ağrılı cinsel ilişki, leğen ya da bel ağrıları, ateş, âdet çevrimi anormallikleri gibi aranır.

  Muayeneye, dış üreme organlarının, sidik yolunun, Bartholin bezleri ağızlarının, dölyolu mukozasının, dölyatağı boynunun görünümlerinin incelenmesiyle başlanır. Bu sırada, gerekli örnekler alınmalıdır,

  Dölyatağı borusu kanseri. Boruyu, damarlanması belirgin biçimde anormal olan büyük bir ur kaplamıştır.

  1. Yuvarlak bağ.
  2. Döl yatağı.
  3. Kanser.

  Dölyolu mantar hastalığı. Mantar kökenli dış üreme organı dölyolu iltihapları son derece kaşıntılıdır. Dölyatağı ya da dölyatağı borularıyla ilgili bir nedenden kuşkulanılıyorsa, bazı tamamlayıcı muayeneler, bu arada karşıt madde verilerek dölyatağı, dölyatağı boruları filmi ve dölyatağı mukozası biyopsisi istenebilir. Bu muayenenin sonunda, akıntılar kaynaklarına göre sınıflandırılabilirler. Kadınlarda Normal Beyaz Akıntılar 2 tiptirler.

  Âdet kanamaları arası beyaz akıntı
  Bir fizyolojik sürecin aşırılaşmasıdır. Çevrimin 14. gününe doğru dölyatağı boynu, bolluğu hastayı rahatsız edebilecek berrak, temiz ve kaygan bir akıntı salgılar. Spekulumla muayenede, dölyatağı boynunun içinden gelen, çiğ yumurta akma benzeyen bu bol akıntıyla karşılaşılır. Akıntı bazen, dölyatağı boynundaki süreğen iltihap sonucu dölyatağı boynu kanalı mukozasının dışarıya doğru taşması (ektropiyon) nedeniyle daha da artmıştır.turkeyarena.net Dölyatağı boynu dışında, akıntı salgılayan boyun içi mukozasının görülmesiyle nitelenir. Bazen, bu dışarı taşan mukoza bölümünün elektrikle yakılması, salgılamayı azaltabilir.

  Hücre dökülmesine bağlı beyaz akıntılar
  Ne kaşıntıya, ne başka bir rahatsızlığa yolaçan, süt görünümlü, beyaz, kaygan olmayan bir akıntıdır. Dölyolu epitel hücrelerinin bol miktarda dökülmesine bağlıdır. Mikroskopik muayenede, ne mikrop, ne de bozulmuş parçalı çekirdekli akyuvar hücreleri görülür. Dolayısıyle, enfeksiyon yoktur. Yalnızca, dölyolu hücreleri ve Döderlein basilleri bulunur. Dölyolu salgısı örneğinin, hücre incelemesi normaldir. Bu durum, hiç bir tedavi gerektirmez. Ama kuşkularından kurtulması için hastaya, akıntının nedeni açıklanmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş