Beta Balıklarının Beslenmesi ve Üretimi

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 2 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Beta Balıkları Üretimi ve Beslenmesi

  [​IMG]

  Bakım: Akvaryumda birden fazla Erkek bulundurulmamalıdır. Birden fazla erkekler arasında mücadele olacak, diğeri ölene kadar bu mücadele devam edecektir. Kaliteli yemlerle besleme yapılmalıdır. Yaprak yemler ve tablet yemlerle beslenebiler. Piyasalarda bulunan ticari beta yemleri ile beslenebilir. Akvaryum, yüzen bitkiler ve saklanacakları mağaralarla dizayn edilmelidir. Yüzen bitkilerle oluşturulan akvaryumda, akvaryum yüzeyinin tamamı yüzen bitkilerle kaplanmamalı, balığın hava ile iletişimini sağlayacak boş alanlar bırakılmalıdır. Akvaryum donanımında Aşırı ışıklandırma değil, loş bir ışıklandırma yapılmalıdır. Türkiye'de "Beta" adıyla satılan bu türdür.

  Üretim: Yuva yaparak üreme yöntemi vardır. Çiftleşme meydana gelmeden önce, dişi ve erkek balığın çiftleşme olguluğuna ulaşması için yöntemleri ve kullanılacak donanımı iyi bilmek gerekir. Erkek balık, su yüzeyinde baloncuklar oluşturarak yumurta için yuva yapar. Burada dikkat edilmesi gereken, iç filtre yada hava taşından herhangi bir şekilde gelen tazyikli suyun balığın baloncuk yuvasını bozmaması için ağırlaştırılmış tazyik ve hava taşının kullanılması gerekmektedir. Yumurtlama esnasında erkek balık çok agresiftir. Yumurtaları korur. Yumurtlama olayından hemen sonra dişi balık üretim tankından çıkarılmalıdır. Yavrular 36 saatlik bir sürede yumurtadan çıkarlar. Yavrular çıktığında erkek beta da üretim tankından çıkarılmalıdır. İlk aşamada salamura karides ile beslenebilir. Üretimi zordur. Uygun çiftlerin seçilmesi, kaliteli yemleme ve üretim tankı suyunun balığın yaşama standartına uygun olması gerekir.

  [​IMG]

  Beta balıkları beslenmelerinde seçiçi davranmaz,

  kaliteli kuru yemler, canlı yemler ve dondurulmuş yemlerle beslenebilirler. Aynı akvaryumda dişi beta beslenebilir ama dişi beta bulmak hem zordur; hem de dişi betanın erkeğin darbelerinden korunmak için formda olması ve akvaryumun büyük ve bol bitkilendirilmiş olması gerekir. bitkiler akvaryumunuza oksijen kazandıracaktır.

  Beta balıkları yılın her ayında yumurta dökseler de en elverişli aylar;

  Eylül, ekim aylarıdır. Dişi beta, ömrü boyunca ancak 10 kez yumurta dökebilir. Üretimleri için orta boy bir akvaryum kullanılmalı ve ortasından ikiye bölünmelidir. 10-20 cm. dinlendirilmiş su ile doldurulan akvaryum erkek betanın yapacağı hava kabarcıklarını tutmaları için su üstü bitkileriyle bitkilendirilmelidir. Erkek ve dişi ikiye ayrılmış akvaryumun iki yanına ayrılarak konulur, dişiyi camın arkasından gören erkek balık bir miktar kur yaptıktan sonra süratle yuvayı yapmak için çalışmaya başlar. Su üzerinde sabun köpüğünü andıran yuvanın kalınlığı ortalama 2cm kadar bir yer kaplar. Erkek balık yuvayı ağzına aldığı hava ve tükürük salgısıyla oluşturduğu baloncuklarla kurar ve yuva bitince camın diğer yanındaki dişiye yönelir ve kur yapmaya başlar, solungaç ve yüzgeçlerini kabartır, rengi daha parlak ve canlıdır.

  Beta balıklarını beslerken canlı yem ya da kaliteli yemleri kullanmanızı öneririz.

  Canlı yem kullanmanız ilk tavsiyemdir. Eğer sivri sinek ve karınca bulabilirseniz beta balığınıza verin, betalar bunları severek yerler. Kaliteli yemler kullanmanız da beslenme için önemli bir yere sahiptir.

  Beta Yavruları Beslenmesi

  Beta yavrularınıı ilk 1-2 hafta yumurta sarısı ile besleyebilirsiniz. Yumurta sarısını balıkların durumuna göre hesaplayarak verin( sayısı ve boylarını hesaplayarak). Daha sonra akvaryumculardan rahatlıkla bulabileceğiniz yavru yemi ve beta yavrularının bakımı için özel yemlerden alabilirsiniz. Kaliteli bir yem olmasına dikkat ediniz.
   


Sayfayı Paylaş