Beta Balığının Özellikleri

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 23 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Beta Balığı ve Özellikleri

  Ortak İsim: Siyam Dövüşçü Beta​
  Bilimsel Adı: Betta Splendens
  Dağıtım: Asya- Tayland
  Beslenme: Etobur
  Mizaç: Barışçı-Kendi türüne aşırı agresif
  PH: 6.0-8.0
  Sıcaklık: 24C - 30C
  Maksimum Boy: 6.5 cm
  Ana renkler: Kırmızı, Mavi

  [​IMG]

  Cinsiyet: Erkekler dişilere göre daha yoğun renklidir ve yüzgeçleri daha geniştir. Dişilerde ise renk soluk ve yüzgeçler kısadır.

  Varyansları: Kuyruklarına göre bir çok varyasyonları mevcuttur. Perde Kuyruk, Taç Kuyruk, Çift Kuyruk, Ay Kuyruk ve Delta Kuyruk gibi.. Türkiye Akvaryumcularında bir çok rengi bulmak mümkündür. Yeşil, Kırmızı, Mavi, Mor, Siyah v.s.. turkeyarena

  Bakım: Akvaryumda birden fazla Erkek bulundurulmamalıdır.Birden fazla erkekler arasında mücadele olacak, diğeri ölene kadar bu mücadele devam edecektir. Kaliteli yemlerle besleme yapılmalıdır. Yaprak yemler ve tablet yemlerle beslenebiler. Piyasalarda bulunan ticari beta yemleri ile beslenebilir. Akvaryum, yüzen bitkiler ve saklanacakları mağaralarla dizayn edilmelidir. Yüzen bitkilerle oluşturulan akvaryumda, akvaryum yüzeyinin tamamı yüzen bitkilerle kaplanmamalı, balığın hava ile iletişimini sağlayacak boş alanlar bırakılmalıdır. Akvaryum donanımında Aşırı ışıklandırma değil, loş bir ışıklandırma yapılmalıdır. Türkiye'de "Beta" adıyla satılan bu türdür.

  Üretim: Yuva yaparak üreme yöntemi vardır. Çiftleşme meydana gelmeden önce, dişi ve erkek balığın çiftleşme olguluğuna ulaşması için yöntemleri ve kullanılacak donanımı iyi bilmek gerekir. Erkek balık, su yüzeyinde baloncuklar oluşturarak yumurta için yuva yapar. Burada dikkat edilmesi gereken, iç filtre yada hava taşından herhangi bir şekilde gelen tazyikli suyun balığın baloncuk yuvasını bozmaması için ağırlaştırılmış tazyik ve hava taşının kullanılması gerekmektedir. Yumurtlama esnasında erkek balık çok agresiftir. Yumurtaları korur. Yumurtlama olayından hemen sonra dişi balık üretim tankından çıkarılmalıdır. Yavrular 36 saatlik bir sürede yumurtadan çıkarlar. yavrular çıktığında erkek beta da üretim tankından çıkarılmalıdır. İlk aşamada salamura karides ile beslenebilir. Üretimi zordur. Uygun çiftlerin seçilmesi, kaliteli yemleme ve üretim tankı suyunun balığın yaşama standartına uygun olması gerekir.
   


Sayfayı Paylaş