Besin Sanayi Nedir, Besin Sanayi Hakkında Bilgi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 6 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Besin Sanayi Hakkında Kısa Bilgi

  Hammaddesi tarıma dayalı olan ürünlerdir. Türkiye, bol miktarda ve çok çeşitli tarım ürünleri ürettiği için, besin sanayi de gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Besin sanayisi Türkiyede en yaygın sanayi kollarından biridir.

  Un ve Un Ürünleri Sanayisi
  Buğday, Türkiyede üretimi yaygın temel besin maddesidir. Bu nedenle un ürünlerine dayalı sanayi kuruluşları çok fazladır ve yaygındır.

  İç Anadolu başta olmak üzere hemen her bölgemizde bulunmaktadır. Un, makarna, irmik ve şehriye fabrikaları gibi tesislerdir. Konya, Eskişehir, Balıkesir, Ankara, Erzurum, Kayseri, Gaziantep .......... vb

  Süt ve Süt Ürünleri Sanayisi

  Bu sanayi alanının başlıca ürünleri; Pastörize süt, süt tozu, peynir, tereyağı ve yoğurttur. Süt ürünleri işletmeleri süt üretiminin fazla olduğu ve mandıracılığın yaygın olduğu Trabzon, Edirne, Tekirdağ, Erzurum, Erzincan, Kars gibi hayvancılığın geliştiği yerlerde ve İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa gibi büyük kentlerin çevresinde bulunmaktadır.

  Yağ Sanayisi
  Ayçiçeği, zeytin, mısır, susam, haşhaş, soya fasulyesi, fındık, keten-kenevir ve pamuktan bitkisel yağ elde edilir. En çok üretilen yağ ayçiçek yağı ve zeytinyağıdır. Zeytinyağı üretiminde Türkiye, Dünyada ilk sıralarda gelir. Ege Bölgesinin kıyı kesimi zeytinyağı sanayisinin en yoğun olduğu alanlardır. Çanakkale, Balıkesir, İzmir ve Gaziantep zeytinyağı üretim merkezleridir. Ayçiçek yağının üretimi en fazla Marmara Bölgesinde özellikle Trakyada yaygın olarak yapılmaktadır.

  Konserve Sanayisi
  Meyve suyu, konserve, salça fabrikaları daha çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Türkiyede sebze ve meyve konserveciliği ileri bir düzeye geldiği halde, konserve tüketimi beklendiği kadar artmamıştır.

  Bunun başlıca nedenleri;
  -Halkımızın meyve ve sebzeleri daha çok yaş olarak tüketmesi
  -Türkiyede hemen her mevsimde taze sebze ve meyve bulunması
  -Halkımızın önemli bir bölümünün konserve ihtiyacını kendi üretimleriyle (salça yapma, sebze kurutma vb.) karşılamasıdır.

  Şeker Sanayisi
  Şeker pancarından, küp veya toz şeker elde etmeye dayanan şeker sanayisi, Cumhuriyetin ilk yıllarından beri gelişme göstermiştir. İlk şeker fabrikası 1926 da Uşakta kurulmuştur. Şekerpancarı ekim alanları genelde fabrikalar çevresinde yoğunlaşmıştır. Türkiyenin iklim koşulları şekerpancarı tarımına elverişli olduğu için şeker fabrikaları Türkiyenin (kıyı kesimleri hariç) hemen her tarafına dağılmıştır. Ağrı, Kırklareli, Burdur, Muş, Afyon gibi yurdun dört bir tarafına yayılmış 30 civarında şeker fabrikası vardır.

  Çay Endüstrisi

  Türkiye çay işleme tesisleri, Doğu Karadeniz Bölümünün kıyı kesimlerinde yoğunlaşmıştır. Fabrikaların büyük çoğunluğu Rize Hindedir. Artvin, Trabzon ve Giresun illerinin kıyı kesimlerinde çay fabrikalarına rastlanır. Diğer tarımsal endüstri kuruluşlarına göre yayılış alanı en dar olanıdır.
   


Sayfayı Paylaş