Beşiktaş 1 Fenerbahçe 2+1 Yıl Men

Konusu 'Spor Gündem' forumundadır ve ot-gu tarafından 26 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Fenerbahçe 2+1 Beşiktaş 1 Yıl Avrupada Yok

  Fenerbahçe'ye 2+1 YIL men

  Beşiktaş'ı Avrupa kupalarından bir yıl men eden UEFA, bu kararın daha da ağırını Fenerbahçe'ye verdi. UEFA Disiplin Kurulu, Fenerbahçe Kulübü'nü Avrupa kupalarından 2+1 yıl men etti.

  Öte yandan Disiplin Kurulu, Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu için ek rapor istedi. Fenerbahçe'ye verilen +1 yıllık ceza 5 yıl süreyle ertelendi. Fenerbahçe de Beşiktaş gibi konuyu UEFA Tahkim Kurulu'na taşıyacak.

  Fikret Orman'dan büyük tepki

  Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, kararın ardından "1 yıl cezayı beklemiyorduk. Tahkim ve Cas'a gideceğiz" açıklamasında bulundu.

  UEFA, Beşiktaş'a 1 yıl Avrupa Kupaları'ndan men cezası verirken şahıslar ceza almadı. Ancak UEFA, iki isim hakkında da detaylı bir rapor talep etti. Bu rapor sonunda Adalı ve Havutçu hakkında son karar verilecek. Beşiktaş, Tahkim Kurulu'na giderek kararın ertelenmesini talep edecek. Siyah-beyazlılar 3 gün içinde Tahkim'e başvurabilecek. Beşiktaş'ın cezasının Tahkim'de onanması halinde Kayserispor UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek.

  [​IMG]

  Şampiyonluk kupası el değiştirecek mi?

  UEFA Disiplin Kurulu'nun verdiği men cezalarının ardından Fenerbahçe ve Beşiktaş, UEFA Tahkim Kurulu'na başvuracak.

  Buradan çıkacak karar doğrultusunda gereken süreç başlayacak.
  UEFA'nın 'Şampiyon takım değişsin veya puan silinsin' şeklinde herhangi bir talimatta bulunma yetkisi yok. Ancak UEFA'nın Türkiye Futbol Federasyonu'na (Tff) 'Kararlarınızı yeniden gözden geçirin, verdiğimiz şike kararı doğrultusunda bazı kararların yeniden ele alınması gerekir' şeklinde uyarısı ve tavsiyesi söz konusu.

  TFF bu doğrultuda Disiplin Talimatı'nın 'Yargılamanın yeniden yapılması' maddesi gereği dosyayı yeniden açabilir. Bu doğrultuda yeni bir yargılama yapılabilir. Çıkacak karar paralelinde şampiyonluk kupası el değiştirebilir.
   


Sayfayı Paylaş