Bernanke Ne Dedi Bernanke Konuşması İçeriği

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve ot-gu tarafından 19 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Bernanke: Teşvikler 2014 ortasında bitirilebilir
  Bernanke konuştu borsa sattı dolar değer kazandı

  Fed Başkanı Bernanke, teşviklerin azaltılmasının bu yıl başlayabileceğini ve 2014 ortasında bitirilebileceğini söyledi.

  [​IMG]

  Fed toplantısı öncesi sakin seyreden Wall Street, Fed açıklamaları sonrası % 1'in üzerinde değer kaybetti. Fed toplantı sonrası tahvil alımlarına devam sinyali verirken, Fed Başkanı Bernanke, ekonomide iyileşme olması durumunda tahvil alımlarını yıl sonu itibariyle azaltabileceklerini söyledi.

  Fed'in bu ayki toplantıda varlık alım programina ilişkin net bir sinyal vermesi beklenirken varlık alımlarının azaltılması gerekliliği yönünde ifadeler de beklentiler dahilindeydi. Fed toplantısında mevcut aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım programina devam kararı çıkarken toplantı sonrası konuşan Bernanke, “Tahvil alımlarının azaltılması verilere bağlı, temel göstergeler bize daha iyi gözüküyor” dedi. Bernanke, “Ekonomi iyileşirse tahvil alımlarını bu yılın sonundan itibaren azaltacağız, gelecek yılın ortalarında sona erdireceğiz” diye konuştu.

  Bernanke, Mayıs ayı sonunda yaptığı bir açıklamada, Fed’in bundan sonraki toplantılarda varlık alımlarını azaltabileceği yönünde ifadeler kullanmış, bu da piyasalarda oynaklığa neden olmuştu.

  Fed açıklamaları beklenirken yatay ekside seyreden Wall Street endeksleri Fed sonrası % 1´in üzerinde değer kaybetti. Dolar hızla değer kazandı. Euro/dolar paritesi % 1 civarı kayıpla 1.3260 seviyelerine indi. Dolar/TL 1.90´a çıktı.

  Altın ve petrolde % 0.5 civarı kayıp var. Altının onsu 1355 dolara inerken brent türü petrol 105.6 dolara geriledi.

  ABD 10 yıl vadeli hazine tahvilinin faizi % 2.30 seviyesine yükseldi.
   


Sayfayı Paylaş