Berilyum Elementi Hakkında Bilgi

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 19 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Berilyum Elementi Hakkında Bilgi
  Berilyum, periyodik tablonun II-A grubunda yeralan toprak alkali grubundan element.

  Adı: Berilyum
  Sembol: Be
  Atom Numarası: 4
  Atomik Kütle: 9.012182 amu
  Erime Noktası: 1278.0 °C (1551.15 °K, 2332.4 °F)
  Kaynama Noktası: 2970.0 °C (3243.15 °K, 5378.0 °F)
  Proton ve Elektron Sayısı: 4
  Nötron sayısı:
  5
  Sınıfı:
  Toprak Alkali Metaller
  Kristal Yapısı: Hekzoganal
  Yoğunluk: 1.8477 g/cm3
  Bulunuş Tarihi: 1798
  Buluşu Yapan: Fredrich Wohler (Fransız kimyacısı)

  Ergime noktası yüksek (1278°C) ve hafif bir metal olan berilyum, havada, suda ve sıcakta korozyona uğramaz. Bakır-berilyum alaşımları aşınmaya dayanıklı ve sağlam bir yapıda olup yüksek elektrik iletkenliğine sahiptirler. İyi bir ısı iletkeni ve elektrik izolatörü olan berilyum oksit ise mikrodalgaları geçiren yüksek sertlikte bir maddedir.

  Bilinen 40 kadar berilyumminerali arasında teknik ve ekonomik açıdan en önemlisi beril minerali ( Zümrüt (3BeO.Al2O3.6SiO2) )olup yaklaşık %4 civarında berilyum metali içermektedir. Diğer önemli mineraller arasında bertrandit, helvit, fenasit ve krizoberil sayılabilir. Berilin ekonomik olabilen kaynakları heterojen pegmatitlerde bulunmaktadır. Pegmatit olmayan yataklar da berilyum minerali içerebilirler. Buna örnek olarak, Spor Mountain, Utah'da fluorit, montmorillonit, opal ve kalsedon ile asosiye altere tüflerde bulunan bertrandit verilebilir.

  Berilyumun Kullanım Alanları
  Yüksek oranda ısı emebilme özelliği nedeniyle, hava ve uzay taşıtlarında, iletişim uydularında, nükleer santrallerde ve füze yapımında kullanılır. Ayrıca, hafif metal alaşımlarında, X-ışını tüplerinin pencerelerinde ve saat zembereklerinin yapımında da kullanılır. Yüksek bir erime noktasına sahip olması, hafifliği ve çelikten çok daha esnek bir metal olması nedeniyle, bilgisayar parçaları yapımında, jiroskoplarda ve inşaat sektöründe sık tercih edilen bir elementtir. Berilyumun bakır alaşımı da, kaynak yapımında, elektrik bağlantılarında ve elektrotlarda kullanılır. Zümrüt ve akuamarin, berilyumun değerli kristal formlarıdır. Berilyum ve tozları, zehirli olmalarının yanında, özellikle akciğerlerde kansere yol açabilmektedirler.
   


Sayfayı Paylaş